02 Maj 2021

Musical Fidelity V90-BLU5-HD

Wygoda Bluetooth, jakość Hi-Res

Źródło: Rafko Dystrybucja

→ ODBIORNIK BLUETOOTH

Musical Fidelity przedstawił najnowszy komponent z serii V90, model V90 BLU5 HD, który jest zaawansowanym technologicznie odbiornikiem Bluetooth ze specjalną konstrukcją DAC i SRC. przeznaczony do przesyłania cyfrowego sygnału audio Hi-Res ze smartfonów, tabletów, komputerów Mac i PC bezpośrednio do systemu audio.

V90 BLU5 HD wykorzystuje osobny przetwornik cyfrowo-analogowy oparty na układzie Burr-Browna PCM1781D, a dodatkowo SRC4392, którego zadaniem jest ponowne taktowanie wszystkich sygnałów i przekształcenie ich na 24 bity i 192 kHz.

Qualcomm CSR8670

Większość odbiorników Bluetooth wykorzystuje konwertery cyfrowo-analogowe, które są wbudowane bezpośrednio w chip Bluetooth. Tworzono je z myślą o samochodowych zestawach głośnomówiących lub niewielkich przenośnych głośnikach, więc nic dziwnego, że przeważnie są miernej jakości, która nie tylko nie przystoi melomanom, ale przede wszystkim nie przystaje do ich potrzeb. Ich niska jakość uniemożliwia osiągnięcie wysokich parametrów przesyłu sygnału Hi-Fi.

musical-fidelity-musical-fidelity-v90-tyl

V90-BLU5 HD bazuje na układzie klasy premium Qualcomm CSR8670. Choć CSR8670 sam w sobie ma stosunkowo wysokiej jakości pokładowy DAC 24/192, to po rozbudowanych testach odsłuchowych producent stwierdził, że może zrobić to jeszcze lepiej. Dlatego zaprojektował i zbudował sekcję cyfrową w typowy dla Musical Fidelity sposób – rozdzielając SRC i DAC.

Bluetooth 5.0

Najnowsza wersja Bluetooth 5.0 zapewnia większy zasięg i przepustowość transmisji oraz stabilniejsze połączenie bezprzewodowe, a tym samym umożliwia wysoką jakość dźwięku. Dodatkowo urządzenie obsługuje takie kodeki jak: SBC, Qualcomm aptX oraz aptX HD. Oczywiście wymaga to urządzenia mobilnego, które również obsługuje te standardy. Jeśli masz starszy telefon bez BT 5.0, V90 BLU 5 HD nadal będzie w pełni kompatybilny, po prostu otrzymasz przesył w dostępnej jakości Bluetooth.

W V90 BLU 5 HD udało się przesunąć maksymalny zasięg połączenia Bluetooth aż do 240 metrów (w porównaniu do 30 metrów w Bluetooth 2.0). Nawet mając przeszkody i ściany na drodze zasięg będzie nieporównywalnie większy niż do tej pory. Dzięki temu zapewniono stałą wysoką przepływność dla transmisji aptX HD.

Połączenia

V90 BLU5 HD można zintegrować z dowolnym systemem audio, nawet jeśli nie ma wolnych wejść. Zarówno wejścia i wyjścia cyfrowe i analogowe działają w trybie pass-through (przelotki), dzięki czemu posiadając we wzmacniaczu np. jedno wejście cyfrowe, możemy korzystać z odbiornika Bluetooth i drugiego źródła cyfrowego bez konieczności stosowania rozgałęziaczy. Za każdym razem, gdy odtwarzasz źródło Bluetooth, V90 automatycznie wykryje i odtworzy ten sygnał w pierwszej kolejności.

Wyjścia cyfrowe umożliwiają także podłączenie źródła Bluetooth do innego przetwornika cyfrowo-analogowego.

▌  Najważniejsze cechy:

  • Zaawansowany technologicznie odtwarzacz Bluetooth ze specjalną konstrukcją DAC i SRC,

  •  Bluetooth 5.0: większa dostępna przepustowość i zasięg transmisji,

  • AptX HD do bezprzewodowej transmisji Bluetooth o wysokiej rozdzielczości,

  • Oddzielny high-endowy przetwornik cyfrowo-analogowy i obwód SRC z ponownym taktowaniem i upsamplingiem,

  • Rozszerzenie wejścia z elastycznymi opcjami wejścia i wyjścia,

  • Łatwa i wygodna integracja z dowolną istniejącą konfiguracją Hi-Fi.

Cena: 1879 zł

www.MUSICALFIDELITY.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer