16 Maj 2021

Miles Davis „Kind of Blue” w topowej reedycji

Analogue Productions przygotuje 25 000 kopii tej płyty

Źródło: Analogue Productions

→ MUZYKA | REEDYCJA

Wydawnictwo Analogue Productions poinformowało o planach dotyczących reedycji Kind of Blue Milesa Davisa. Będzie to druga reedycja tego wydawnictwa, po – niezwykle poszukiwanej – wersji płyty Jimiego Hendrixa Axis: Bold as Love, wykonana w technice Ultra High Quality Record.

Miles Davis Kind of Blue (3)

Płyta

KOB jest najlepiej sprzedającym się albumem jazzowym w historii, a zarazem jednym z najbardziej wpływowych, prawdopodobnie tym, który – jak czytamy w materiałach prasowych – który spowodował przejście od riffów opartych na melodiach akordowych do wycieczek modalnych, które na nowo dały muzykom nowo swobodę improwizacji.

Pewne jest, że część melomanów i audiofilów zareaguje na kolejną reedycję Kind of Blue wzruszeniem ramion, ponieważ większość z nas ma już swoją kopię. Jest jednak tak, że najważniejsze tytuły są wyzwaniem dla kolejnych generacji masteringowców oraz wydawców i testują na nich swoje rozwiązania i najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Wydanie

Wydanie Analogue Productions zostanie wytłoczone na 200-gramowej kopii UHQR Clarity, pojedynczo na ręcznej prasie Finebuilt. To wydanie jest pierwszym od reedycji Classic Records z 2002 roku, w którym zastosowano metalowe części wykonane dzięki Berniemu Grundmanowi, który naciął lakier bezpośrednio z 3-ścieżkowych taśm-matek, miksując je do stereo „w locie”. Grundman poprawił także ćwierćtonowe opóźnienia w So What, Freddie The Freeloader i Blue in Green wprowadzone przez oryginalny 3-ścieżkowy magnetofon Ampexa pracujący podczas pierwszej sesji nagraniowej zbyt wolno.

Miles Davis Kind of Blue (1)

Grundman powiedział, że nagranie było idealne i nie wymagało żadnego wyrównania barwowego, więc to, co usłyszymy z tej edycji, jest najbliżej taśmy-matki, będącej wciąż w świetnym stanie, jak to tylko możliwe.

Płyta zostanie wytłoczona w płaskim profilu UHQR Clarity – 200-gramowe płyty będą miały ten sam płaski profil, dzięki któremu oryginalne płyty UHQR były tak poszukiwane. Od rowka wejściowego do rowka wyjściowego profil nie ma pochylenia, dzięki czemu igła klienta może być prowadzona prawdziwie prostopadle do rowków. Clarity Vinyl pozwala na możliwie najczystsze tłoczenie.

Każdy UHQR zostanie ręcznie sprawdzony po zakończeniu tłoczenia i tylko naprawdę nieskazitelne będą mogły wejść na rynek. Każda płyta zostanie zapakowana w luksusowe pudełko, które będzie zawierało broszurę opisującą cały proces tworzenia UHQR wraz z ręcznie podpisanym certyfikatem kontroli. To będzie naprawdę luksusowy, kolekcjonerski produkt.

Do tej pory, opracowana przez wytwornię Classic Records, formuła Clarity Vinyl Flat Profile w jej wersji Kind of Blue była najbliżej dźwięku z trzech ścieżek sesyjnych. Wersja Analogue Productions UHQR została wytłoczona z tych samych metalowych części i podnosi  poprzeczk, zbliżając nas jeszcze bardziej do dźwięku z tych 1/2″ analogowych sesyjnych taśm-matek! Kup dwie, aby mieć jedną na kopię zapasową lub sprawić komuś najlepszy muzyczny prezent!

– Michael Hobson, założyciel Classic Records

Krążek jest limitowany do 25 000 egzemplarzy i kosztuje 99 USD.

▌  YouTube

Na YouTube można obejrzeć filmik opowiadający o reedycji:

www.YOUTUBE.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasowe

ELUSIVEDISC.comKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer