Niemieckie wydawnictwo MUSIKPRODUKTION DABRINGHAUS UND GRIMM, założone w 1978 roku i znane z doskonałych realizacji płyt, poinformowało o pięciu (!) premierach, które będą miały miejsce jeszcze w marcu.
Kwartet smyczkowy z Lipska uzupełnia Opus 17 Josepha Haydna kwartetami nr 2, 4 i 6, co daje dwunasty tom tego niezwykłego cyklu kwartetowego. Po raz kolejny historycznie poinformowana gra spotyka się ze światowej klasy kulturą kwartetów, a Leipziger Streichquartett po raz kolejny pokazuje, że kwartety Haydna zostały mistrzowsko opracowane i zasługują na jak najlepsze traktowanie.
Christian Euler ma na tej płycie odwagę robić to, czego wielu by się nie odważyło: daje całogodzinny koncert na altówkę solo bez akompaniamentu. Pełne, ciepłe i wysoce niuansowe brzmienie Eulera rozbrzmiewa echem w tym wymagającym, lecz zabawnym programie prezentującym zarówno klasyczne utwory, jak i kilka rzadko wykonywanych
W XIX wieku Berlin szybko przekształcił się z błotnistej prowincji w metropolię światowej rangi. Podobnie było w sztuce i kulturze, dzięki czemu Wilhelm Sauer zbudował swoje wspaniałe organy, które poświęcono wraz z katedrą berlińską w 1905 roku. Organista katedry Andreas Sieling wydobył wybrane perełki berlińskiej muzyki organowej z tego niezwykle produktywnego okresu, w tym niektóre premierowe nagrania i stary berliński hit w naprawdę zaskakującym nagraniu.
Ten cykl Beethovena zdobył jednogłośne uznanie ze strony prasy muzycznej, które pisały: Pastoral: „Fantastyczne!” Eroica: „Wspaniała, intensywna i naprawdę piękna”. Siódma: „Niezwykle przejrzysta”. Z okazji 250. rocznicy urodzin najsłynniejszego syna Bonn jego dziewięć symfonii ukazuje się w atrakcyjnym zestawie (box), wraz z kilkoma rzadko wykonywanymi uwerturami i – na specjalne życzenie – Egmont w nowym nagraniu ze wspaniałym Matthisem Brandtem w fascynującej nowej wersji tego porywającego dramatu, przygotowanej specjalnie na tę okazję.
Kto mógł stwierdzić, że był chwalony przez Brahmsa? Gustav Jenner, talent kompozytorski, przed którym nawet zrzędliwy Hamburg zdjął kapelusz, napisał dwa fascynujące, ale szerzej nieznane utwory kameralne, prezentowane po raz pierwszy na płycie CD. Trio Es-dur na klarnet, róg i fortepian oraz Sonatę op. 5 wykonuje trio młodego pokolenia, które debiutuje w MDG w tej produkcji: Martin Litschgi (klarnet), Nadja Helble (róg) i Iryna Krasnovska (fortepian).
Strona internetowa wydawnictwa: MUSIKPRODUKTION DABRINGHAUS UND GRIMM