05 Lipiec 2018

Lexicon RV-6

AMPLITUNER

Źródło: SUPORT

„Najważniejsze komponenty w amplitunerze Lexicon RV-6 zostały wykonane z maksymalną efektywnością”, jak czytamy w informacji prasowej przesłanej przez firmę Suport, polskiego dystrybutora marki. Wyeliminowano zbędne połączenia i funkcje oraz skoncentrowano zasoby, aby „utrzymać możliwie najlepszą integralność i przetwarzanie sygnału audio i wideo […]”. Sekcje wideo i audio zostały zaprojektowane z myślą zarówno o obecnych, jak i nadchodzących technologii. Istotne są również wbudowane HDMI 2.0a z HDCP 2.2 4K „Ultra HD” i 3D oraz kompatybilność z Dolby Vision.

Ważnym i ciekawym rozwiązaniem w amplitunerze Lexicon RV-6 jest audiofilski przetwornik 24 bity/192 kHz Cirrus CS42528 oraz korektor akustyki pomieszczenia Dirac Live, które zapewniają (zdaniem polskiego dystrybutora) „wyjątkową dynamikę i niskie zniekształcenia, a w konsekwencji czyste brzmienie muzyki i filmów”. Ponadto opatentowany przez Harman system Logic 7 Immersion ma pozwolić słuchaczowi „otoczyć się bogatym i naturalnym przestrzennym brzmieniem”. Uzupełnieniem systemu i dodatkowymi argumentami na jego korzyść są: elastyczna konfiguracja, Spotify Connect oraz druga strefa z dźwiękiem, wideo 4K, sterowaniem podczerwienią i triggerami.

Wspomniany przetwornik Cirrus CS42528 do konwersji A/D i D/A wykorzystany został zarówno w modelu Lexicon RV-6, jak i w modelu Lexicon RV-9. Oferuje on zakres dynamiczny 114dB i -100 THD + N wejścia i wyjścia. Polacy zwracają również uwagę na „wyjątkową funkcjonalność”, jaką jest elastyczność systemu uzyskana dzięki dekodowaniu 7.1.4, oraz 11.2 wyjściom pre-amp i siedmiu końcówkom mocy, niezależnej drugiej strefie z wideo i triggerami, a także kontroli RS232, Ethernet i IR. Zasadniczo umożliwia to konfigurowalność amplitunera RV-6 z różnymi systemami. W amplitunerze wykorzystano ponadto autorski systemem Logic7 Immersion. Został on zaprojektowany przez naukowców i inżynierów Lexicon.

Warto także zwrócić uwagę na technologię Dolby Vision, czyli udoskonalony system HDR. Korzystając z tej samej podstawowej technologii, co najbardziej zaawansowane kino, Dolby Vision zapewnia lepszy obraz dzięki wyższej zawartości i lepszej wydajności wyświetlania na telewizorze. Ponieważ technologia Dolby Vision jest preferowaną technologią HDR dla dużych studiów filmowych, twórców i dostawców usług OTT, zapewnia dostęp do większej liczby programów i filmów, które chce się oglądać w HDR.

Możliwości dźwiękowe i wizualne dopełniać ma rozpoznawalny industrialny design. Jak zauważa Suport: „Półcalowy panel amplitunera wyróżnia się i prezentuje odważnie dzięki wykorzystaniu szczotkowanego, anodyzowanego aluminium. Solidne, dwucalowe aluminiowe pokrętło zapewnia kontrolę głośności oraz płynne wprowadzanie danych. Natomiast geometryczna matryca z przyciskami ustawionymi w dwóch rzędach gwarantuje prostą funkcjonalność i prezentuje się szykownie. Opcje menu panelu frontowego są wyświetlane na 32-znakowym wyświetlaczu, w klasycznym dla marki Lexicon niebieskim kolorze. Ikoniczne logo Lexicon jest głęboko frezowane w aluminium dając poczucie solidności”.

Amplituner Lexicon RV-6 jest już dostępny w sprzedaży. Jego cena detaliczna wynosi 17 900 zł.

Specyfikacja techniczna (według producenta):

Napięcie sieciowe 110-120 V lub 220-240 V, 50-60 Hz
Zużycie energii (maksymalnie): 1,5 kW (rozpraszanie ciepła około 5200 BTU/godzinę)
Zużycie energii (bezczynność, typowa): 100 W (rozpraszanie ciepła około 340 BTU/godzinę)
Zużycie energii (czuwanie): <0,5 W
Wymiary (S x G x W): 433 x 425 x 171 mm; łącznie z zaciskami głośnikowymi oraz nóżkami
Waga (netto): 15,5 kg
Waga (w opakowaniu): 18,8 kgKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer