Na 6 kwietnia 2021 roku zapowiedziana jest premiera płyty Jeana-Michela Jarre’a z muzyką ilustrującą wystawę AMAZÔNIA.
Jean-Michel Jarre skomponował i nagrał 52-minutową ścieżkę dźwiękową do Amazônii, nowego projektu fotografa i filmowca Sebastião Salgado, którą przygotował dla Philharmonic Paris. Wystawa rozpocznie się 7 kwietnia, a później będzie podróżować do Ameryki Południowej, Rzymu i Londynu…
Jak czytamy w materiałach prasowych, Amazônia to wciągająca wystawa, na której znajduje się ponad 200 fotografii i innych mediów autorstwa Salgado, skupiających się na pięknie brazylijskiej Amazonii. Artysta Podróżował po tym regionie przez sześć lat, przedzierając się przez lasy, rzeki, góry i spotykając mieszkających tam ludzi – większość tych prac zostanie publicznie pokazana po raz pierwszy. Celem wystawy jest zachęcenie do zastanowienia się nad przyszłością bioróżnorodności i miejsca człowieka w świecie żywych.
Jarre mówi o niej:
Chciałem uniknąć podejścia etnomuzykologicznego, czyli tworzenia podkładu muzycznego. Wymyśliłem więc coś w rodzaju skrzynki narzędziowej zawierającej elementy muzyczne – orkiestrowe i elektroniczne – przeznaczone do odtwarzania lub przywoływania barw dźwięków naturalnych, do których dodałem dźwięki z otoczenia, a wreszcie źródła etniczne (głosy, piosenki i instrumenty) z archiwum Muzeum Etnograficznego w Genewie (MEG).
Podchodziłem do Amazonki z szacunkiem, poetycko i impresjonistycznie. Wybrałem elementy wokalne i dźwiękowe w ich sugestywnym wymiarze, zamiast starać się być wiernym określonej grupie etnicznej. Fantazjowanie o lesie wydawało mi się interesujące. Niesie ze sobą potężną wyobraźnię; zarówno dla mieszkańców Zachodu, jak i Indian. Muzyka ta przywołuje też pewien rodzaj nomadyzmu, jakby dźwięki pojawiały się i znikały podczas migracji. Trzeba było wrócić do zasad orkiestracji dźwięków natury, pracować z dźwiękami, które następują po sobie losowo, ale które mogą tworzyć harmonię lub dysonans. I jak w każdej symfonii, utwór ma momenty klarowności lub napięcia.
▌ Kiedy i jak?
Premiera najnowszej płyty francuskiego muzyka rozłożona jest na dwa dni – cyfrowa edycja ukaże się 6 kwietnia, natomiast płyty CD oraz LP zostaną zaprezentowane 9 kwietnia. Edycja cyfrowa dostępna będzie w klasycznej formie, jak i w realizacji BINAURALNEJ.
Z kolei 15 kwietnia premierę będzie miał specjalny box – podpisany album wydawnictwa Tashen z 200 fotografiami, które złożą się na tę wystawę oraz podpisany przez muzyka album LP. W momencie, w którym o tym piszemy wszystkie 50 egzemplarzy, każdy w cenie 159 euro, zostały już sprzedane.
Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.