27 Październik 2021

Jakub Józef Orliński „Anima Aeterna”

Już w piątek 28 października premiera trzeciego albumu kontratenora

Źródło: Warner Music Poland

→ MUZYKA | PREMIERA

Trzeci album kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego jest kontynuacją koncepcji artystycznej zawartej na albumie Anima Sacra. Tym razem artyście towarzyszy zespół Il Pomo d’Oro pod batutą Francesco Corti.


Jakub Józef Orliński Anima Aeterna Cover


Orliński podkreśla, że w wybranym repertuarze po raz kolejny istotą jest nie tyle religijna strona utworów, ile  zawarte w nich emocje. Album składa się z sakralnych arii i motetów z XVIII wieku. Podąża on duchem debiutanckiego albumu Anima Sacra, który w 2018 roku przedstawił Jakuba Józefa Orlińskiego nie tylko jako „głos z wielką przyszłością” („Gramophone”), ale i odkrywcę nowych utworów.

Artysta wybrał muzykę Zelenki, Haendla, Fuxa i mało znanego Gennaro Manny, Francisco António de Almeidy, Bartolomeo Nucciego i (w wersji LP) Davide Pereza. Na albumie znajduje się kilka światowych premier fonograficznych, co jestem rezultatem ponownego zaproszenia do współpracy wszechstronnego muzyka i muzykologa – Yannisa François. W błyskotliwym utworze Laetatus sum Zelenki (cz. III Rogate. Andante) dołącza do Orlińskiego urzekający sopran – Fatma Said, która ostatnio debiutowała albumem El Nour.

Anima Aeterna jest kontynuacją Anima Sacra – mówi Jakub Józef Orliński. Zawsze chciałem, aby moje solowe płyty były wypowiedziami artystycznymi i przedstawiały idee, opowiadały krótsze i dłuższe historie, które można łączyć za pośrednictwem repertuaru. 

Na albumie znajdują się kompozycje z zupełnie różnymi obsadami – z trąbką solo, skrzypcami, fagotem, wiolonczelą, organami i violą di bordone. Jest też pełny motet Zelenki z chórem i sopranem.

www.WMG.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer