NEO iDSD został zaprojektowany z myślą o jak najlepszej funkcjonalności i jak najlepszych parametrach.
Jego obudowę wykonano z aluminium – można ją ustawić poziomo lub pionowo, w tym drugim przypadku za pomocą podstawy. Wyświetlacz OLED obraca się automatycznie, aby dopasować się do preferowanej orientacji, a wielofunkcyjne pokrętło pozwala na łatwe sterowanie urządzeniem.
NEO iDSD może być używany jako przetwornik cyfrowo-analogowy z wyjściem analogowym o stałym poziomie do którego podłączamy wzmacniacz zintegrowany lub przedwzmacniacz. Może też pracować jako DAC/przedwzmacniacz liniowy ze zmiennym napięciem wyjściowym, do którego wystarczy podłączyć wzmacniacz mocy lub aktywne głośniki. Z kolei użytkownicy słuchawek mogą skorzystać z jego wzmacniacza słuchawkowego.
„Cyfrowy silnik” NEO iDSD oparty jest na układzie Burr-Brown, z którego firma iFi intensywnie korzysta, wybranym ze względu na – jak czytamy w materiałach prasowych – „naturalnie brzmiącą muzykalność i architekturę True Native”. Do przetwarzania danych audio z wejść cyfrowe USB i S/PDIF NEO iDSD wykorzystuje nowy mikrokontroler XMOS o niskim opóźnieniu i wyższej niż wcześniej mocy obliczeniowej – w porównaniu z obecną generacją ośmiordzeniowych układów, ten nowy 16-rdzeniowy układ zapewnia podwójną szybkość zegara (2000 MIPS) i czterokrotnie większą pamięć (512 KB) , a także najnowszy standard SuperSpeed USB.
W sekcji cyfrowej zastosowano rozbudowane technologie eliminacji jittera, w tym femtoprecyzyjny zegar iFi GMT (Global Master Timing) i bufor pamięci. NEO iDSD jest również wyposażony w cyfrowy filtr iFi GTO (Gibbs Transient Optimized). W razie potrzeby alternatywne filtry cyfrowe mogą być ładowane jako aktualizacje oprogramowania układowego.
Urządzenie dekoduje sygnał PCM do32-bitów i 768 kHz, wszystkie sygnały DSD aż do DSD512 oraz DXD o pojedynczej i podwójnej prędkości. Dzięki czterokanałowej konstrukcji True Native układu Burr-Brown, PCM i DSD mają oddzielne ścieżki – umożliwia to przesył i dekodowanie sygnałów DSD i PCM w technice „bit-perfect” w swojej natywnej formie, aż do konwersji analogowej.
MQA, kodek strumieniowy o wysokiej rozdzielczości, używany przez warstwę Tidal „Masters”, jest również obsługiwany przez wejścia USB i S/PDIF, z pełnym dekodowaniem plików MQA do 384 kHz.
Stopień wzmacniacza słuchawkowego oferuje moc wyjściową ponad 1000 mW przy 32 Ω przez zbalansowane gniazdo słuchawkowe. Aby zachować maksymalną rozdzielczość, głośność jest regulowana w domenie analogowej za pomocą drabinki rezystorów, pod precyzyjną kontrolą mikroprocesora.
Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.