S/PDIF
Interfejs cyfrowy S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface) powstał w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Jest łączem stosowanym w urządzeniach audio do transmisji sygnału na względnie małe odległości. Sygnał może być przesyłany kablem koncentrycznym z wtykami RCA lub kablem światłowodowym TOSLINK. S/PDIF służy do także łączenia komponentów kina domowego lub systemów gier i może być używany z Apple TV, Google Chromecast, PS4, Xbox One X i transportem CD. Korzystanie z tego rodzaju połączenia wiąże się z jednym, za to dużym, problemem – fluktuacjami czasowymi.
Jitter to degradacja sygnału audio podczas konwersji z analogowej na cyfrową i odwrotnie. Jest to odchylenie w czasie od momentu, kiedy zdarzenie powinno mieć miejsce i kiedy ono faktycznie nastąpi. Powoduje to problemy z konwersją sygnału i może wprowadzać do sygnału zakłócenia cyfrowe. Mówiąc najprościej, muzyka „rozpryskuje się”, a dźwięk nie jest tak czysty, jak powinien.
SPDIF iPurifier2
Po prawie czterdziestu latach doświadczeń badawczych głównego projektanta, pana Thorstena Loescha, iFi Audio stworzyło eleganckie i skuteczne rozwiązanie eliminujące jitter raz na zawsze – SPDIF iPurifier2.
SPDIF iPurifier2 eliminuje jitter w sygnale S/PDIF, przywraca integralność sygnału, poprawia jakość dźwięku oraz daje większe ciepło, głębię i wyższe kontrasty dynamiczne.
Rzuca wyzwanie jitterowi na czterech poziomach:
1) Ponownie taktuje sygnał z zegarem Femto Global Master 10 MHz.
2) Regeneruje sygnał przy pełnej galwanicznej izolacji urządzenia źródłowego od przetwornika cyfrowo-analogowego.
3) Przywraca integralność sygnału cyfrowego poprzez redukcję zakłóceń elektromagnetycznych otoczenia i zasilania.
4) Rewitalizuje dźwięk dzięki ultraczystemu zasilaniu iPower.
Zastosowanie
SPDIF iPurfier2 to łącze Bit Perfect. Jest kompatybilny z sygnałami DTS, DOLBY Digital i DoP i oferuje obsługę sygnału hi-res do 192 kHz. Działa z kablami Toslink i kablami koncentrycznymi z praktycznie każdym źródłem S/PDIF. Może jednocześnie wysyłać zarówno sygnał S/PDIF, jak i optyczny, dzięki czemu można podłączyć go do dwóch urządzeń jednocześnie! Może także działać jako konwerter koncentryczny na optyczny. Można go stosować w kinie domowym, w systemach gamingowych, a także w urządzeniach audio.
Tekst: mat. prasowe
Fot.: mat. prasowe