04 Kwiecień 2016

„High Fidelity” patronem 18th Ambient Festival

REDAKCJA "HIGH FIDELITY"

Źródło: "HIGH FIDELITY"

Magazyn „High Fidelity” objął patronat nad 18. odsłoną Ambient Festival. W wydarzeniu tym – które odbędzie się w dniach 8-9 lipca tego roku w Gorlicach – wezmą udział polscy i zagraniczni artyści, tacy jak Krzysztof Orluk, Steve Jolliffe czy Hans Joachim Roedelius.

Brzmienie oferowane przez Krzysztofa Orluka osadzone jest na pograniczu muzyki ambientowej, eksperymentalnej, minimalistycznej i drone’owej. Artysta ten współpracuje m.in. z Warsaw Electronic Festival, tworzy także dzieła na potrzeby filmu i teatru. Podczas Ambient Festival Orluk zaprezentuje materiał powstały na bazie krótkich fraz polskich szant.

Niedowierzanie – projekt odznaczający się polsko brzmiącą nazwą – wystartował w Marsylii w 2007 roku. Prowadzony jest przez mieszkającego w Berlinie Francuza. Dźwięki zawarte na płytach Niedowierzania są równie kosmopolityczne – mieszają się tutaj wpływy współczesnej neoklasyki, muzyki elektronicznej i folku. Melancholijne loopy – kreowane głównie za pomocą wiolonczeli, akordeonu i mandoliny – mieszają się z nowoczesną elektroniką. Na swoim koncie Niedowierzanie ma trzy płyty winylowe, dwie kasety i jeden krążek CD. Projekt ten wystąpi w pierwszy dzień festiwalu, czyli 8 lipca. Koncert ten, warto dodać, przygotowywany jest we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej „Łażnia” w Gdańsku.

Na koniec pierwszego dnia festiwalu wystąpi Steve Jolliffe – muzyk grający na flecie, saksofonie i syntezatorach, znany przede wszystkim z działalności w zespołach Steamhammer i legendarnym Tangerine Dream, z którym związany był od samego początku, czyli od roku 1969. Po latach przerwy powrócił do zespołu w roku 1978 by nagrać z nim słynną płytę „Cyclone”. Na swoim koncie ma około 30 płyt solowych.

Bisclaveret to gdański duet powstały w 2000 roku z inicjatywy dwóch osób: Radosława Murawskiego (odpowiedzialnego za muzykę i produkcję) oraz Macieja Mehringa (teksty i wokal). Obecnie Murawskiego na koncertach zastępuje warszawski muzyk Radek Kamiński. W swoim dorobku mają kilkanaście płyt autorskich.

Massimo Magrini to włoski muzyk, tworzący pod pseudonimem „Bad Sector”. W swojej twórczości Massimo łączy elementy ambientu, industrialu i muzyki eksperymentalnej. Na swoim koncie ma nagranych 10 płyt solowych i kilkanaście kompilacji.

Tegoroczny Ambient Festival zakończy występ Hansa Joachima Roedeliusa (pokazanego – w towarzystwie Davida Bowie’go – na zdjęciu powyżej), jednego z najwybitniejszych artystów związanych z muzyką elektroniczną. Urodzony w 1934 roku Niemiec pomagał kłaść podwaliny pod takie grupy, jak Cluster czy Harmonia, jest także odpowiedzialny za kilkadziesiąt albumów solowych.

Oprócz samych koncertów organizator proponuje – jak co roku – giełdę płyt winylowych i CD oraz wystawę malarstwa Adrianny Snochowskiej.

Lineup:

8.07.2016

Krzysztof Orluk
Niedowierzanie
Steve Jolliffe

9.07.2016

Bisclaveret
Massimo Magrini
Hans Joachim RoedeliusWięcej o...
HIGH FIDELITY"

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer