Na polskim rynku zadebiutował kolejny producent high-endowych odtwarzaczy przenośnych – jest nim Hidizs Audio. Młoda firma z Chin właśnie wprowadza swój flagowy model AP200, który jest w stanie obsłużyć pliki PCM do 32 bitów/384 kHz oraz natywne DSD, do DSD128 włącznie.
Co interesujące, AP200 oferuje dwa tryby pracy: Android oraz Pure Music. W trybie Android użytkownicy mogą zainstalować dowolne aplikacje i korzystać z nich wedle własnego uznania. Oznacza to, że odtwarzacz jest kompatybilny np. z serwisami TIDAL, Spotify czy Deezer i pozwala na bezpośrednie strumieniowanie muzyki od wybranych usługodawców. W trybie Pure Audio, odtwarzacz korzysta tylko z własnego oprogramowania, które dla poprawy jakości brzmienia oraz zwiększenia komfortu pracy dezaktywuje pozostałe aplikacje. Warto dodać, iż pre-instalowana aplikacja Hiby Music jest kompatybilna z DLNA i pozwala na odtwarzać muzykę zarówno w ramach LAN, jak i wykorzystując serwery w chmurze (np. Dropbox).
W urządzeniu AP200 każdemu z kanałów przydzielono po jednym przetworniku. Zarówno prawy, jak i lewy kanał są obsługiwane przez flagową konstrukcję ESS: ES9118C. Taki zabieg ma pomóc uzyskać „lepszą separację dźwiękową, nasycenie oraz głębszą i szerszą scenę”. Hidizs AP200 wykorzystuje także dwa oscylatory krystaliczne – jeden dla częstotliwości próbkowania: DSD/44,1/88,2/176,4/352,8 kHz, a drugi dla: 48/96/192/384 kHz. Efektem tego zabiegu jest znaczne zmniejszenie jittera, poprawa dokładności pracy zegara i bardziej stabilna praca.
Wewnątrz odtwarzacza zamknięto układ Rockchip 28nm RK3188. Jest to konstrukcja typu SoC wykorzystująca cztery jednostki Cortex-A9. Całość uzupełnia pamięć RAM 1GB, dotykowy wyświetlacz IPS oraz symetrycznie rozlokowane przyciski, a także intuicyjny interfejs obsługi. AP200 posiada również wbudowany dwukierunkowy moduł Bluetooth 4.0 kompatybilny z kodekiem apt-X, dzięki czemu może zostać sparowany ze słuchawkami Bluetooth/apt-X lub pracować jako dekodujący wzmacniacz Bluetooth, wykorzystując przy tym własny układ z dwoma przetwornikami.
Łatwe parowanie AP200 z telefonem lub laptopem umożliwia bezprzewodowy przesył sygnału do odtwarzacza i poprawę jego jakości. Model ten korzysta z szybkiego łącza USB Type-C. Podłączając pod to gniazdo komputer lub smartfon, można skorzystać z dobrodziejstwa sekcji układu dual DAC i wykorzystać AP200 w roli wzmacniacza sygnału, który jednocześnie posłuży jako przetwornik sygnałów o rozdzielczości do 32 bitów/384kHz.
Należy przy tym zaznaczyć, iż jest to tryb kompatybilny z urządzeniami pracującymi w oparciu o systemy Windows, Mac oraz Android z USB OTG. Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm może funkcjonować także jako wyjście liniowe, poszerzając tym samym funkcjonalność odtwarzacza i umożliwiając np. parowanie jednostki z przenośnymi wzmacniaczami dla jeszcze większych możliwości wysterowania słuchawek. Najnowszy player Hidizsa został zaopatrzony w akumulator litowy o pojemności 3100mAh z precyzyjnymi obwodami ochronnymi zaprojektowanymi w Japonii. Układ ten oferuje do 10 godzin odtwarzania muzyki na jednym ładowaniu.
Na sam koniec należy wspomnieć o wyglądzie odtwarzacza AP200. Do jego budowy producent użył jednolitego bloku stali nierdzewnej, który jest obrabiany metodą CNC. Starannie dobierane bloki materiału umieszczane w odpowiednich wspornikach obróbkowych są obrabiane z każdej strony według zindywidualizowanego programu komputerowego. Samo nadanie kształtu obudowie AP200 zajmuje ok. 2 godzin. Aby jeszcze bardziej zwiększyć poziom wyjątkowości urządzenia, tylna ściana obudowy wykończona może zostać trzema różnymi rodzajami materiałów; w sprzedaży dostępna jest wersja z palisandrem, szkłem z teksturą włókna węglowego oraz czystym szkłem. Poza obudową ze stali nierdzewne, dostępna jest także wersja wycięta z bloku aluminium, której tył pokryto szkłem hartowanym.