29 Kwiecień 2021

Edward Weiss „Recital fortepianowy”

Nowa płyta CD Edwarda Weissa - ucznia Busoniego

Źródło: Sakuraphon

→ MUZYKA | REEDYCJA

Japońskie wydawnictwo Sakuraphon, specjalizujące się w transferze płyt szelakowych 78 rpm na płyty CD zapowiedziała wydanie kolejnego tytułu. Tym razem będzie to Recital fortepianowy Edwarda Weissa, ucznia Busoniego.


Edward Weiss Recital fortepianowy Sakuraphon okladka


Urodzony w  6 września 1892 roku i zmarły 28 września 1984 roku (Nowy Jork) amerykański pianista pochodził z muzycznej niemiecko-nordyckiej rodziny. Dorastał w Europie i studiował w Berlinie u Alexandra Rihma i Xavera Scharwenki, dzięki którym poznał Busoniego. Rozpoczął naukę u niego w 1914 roku, a rok później wyjechał z nim do USA, po czym wrócili do Europy, najpierw do Zurychu, a pod koniec I wojny światowej z powrotem do Berlina.


Edward Weiss Recital fortepianowy Sakuraphon back


W 1921 zadebiutował w berlińskiej PO pod batutą Busoniego. W czasie pobytu w Berlinie, oprócz prowadzenia kursów mistrzowskich w Konserwatorium Klindworth-Scharwenka, Weiss wykonał duży repertuar, w tym 32 sonaty Beethovena; skala jego programów, takich jak komplet etiud i preludiów Chopina czy całe Années de pèlerinage Liszta w czasie jednego wieczoru, odzwierciedlała monumentalny styl jego mentora. Następnie wrócił do Nowego Jorku, gdzie przez wiele lat uczył i występował.

W skrócie

  • Oryginalne wydanie: 1927

  • Format : MONO Audio CD, 4P paper sleeve

  • Mastering: Hisao Natsume

  • DSD transfer, 32 bity, 192 kHz Re-mastering

  • TOTAL TIME : 42’58”

SAKURAPHON.net

Tekst: mat. prasowe/redakcja

Zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer