Sinfonia Varsovia String Quintet właśnie (6 grudnia) wydała właśnie swój debiutancki album, który ukazuje się w wydawnictwie Warner Music Poland. Znalazła się na nim muzyka kameralna o bogactwie barw, ekspresji i twórczych odniesień. To dzieła XX i XXI wieku, utrzymane w aurze intymnej i emocjonalnej wypowiedzi, a równocześnie dialogujące z tradycją muzyczną.
Jak czytamy w materiałach prasowych, to:
„Wirtuozowskie partie i różnorodność brzmień”. I dalej: „debiutanckie wydawnictwo Sinfonia Varsovia String Quintet ujmuje grą muzycznych kontekstów i blaskiem mistrzowskich interpretacji”.
Kompilację, ukazującą wiele typów muzycznej ekspresji, łączy bogactwo odniesień – naprzemiennie sięgających do tradycji muzycznej i rodzimego folkloru. Na płycie znalazły się mniej powszechne transkrypcje dzieł na skład kameralny, m.in. Quintetto per archi Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz cykl miniatur Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego. Spoiwem kompozycji, poza samym faktem ich podwójnej muzycznej egzystencji, są inspiracje folklorem muzycznym obecne w cytatach melodii ludowych.
Muzyka kameralna sprzyja wypowiedzi osobistej i wysoce emocjonalnej jej twórców. Przykładem jest obecność wątków autobiograficznych, m.in. w VIII Kwartecie smyczkowym c-moll Dymitra Szostakowicza, w którym kompozytor posłużył się licznymi cytatami swoich wcześniejszych dzieł oraz muzycznym inicjałem D-Es-C-H, a także w medytacyjnym utworze Votive Roxanny Panufnik, córki Andrzeja Panufnika, poświęconym zmarłej pianistce walijskiego pochodzenia – Pameli Majaro. Dzieło, odwołujące się do tradycji muzyki sefardyjskiej, w wersji na kwintet zostało napisane specjalnie dla Sinfonia Varsovia String Quintet!
Powstały w 2015 roku Sinfonia Varsovia String Quintet to zespół wyjątkowy w skali kraju, złożony z rzadko spotykanego wśród składów pięcioosobowych połączenia dwojga skrzypiec, altówki, wiolonczeli i kontrabasu, które pozwala nie tylko osiągnąć głębię brzmienia, ale też ukazać wirtuozerię każdego instrumentalisty. Zespół tworzą koncertmistrzowie i liderzy sekcji smyczkowych Orkiestry Sinfonia Varsovia – Anna Maria Staśkiewicz (I skrzypce), Kamil Staniczek (II skrzypce), Katarzyna Budnik (altówka), Marcel Markowski (wiolonczela) i Michał Sobuś (kontrabas).
Wydawca: Warner Music Poland