20 Lipiec 2020

DAVID CHESKY „Abreu Danzas” | Chesky Records

Nowa płyta Chesky Records – w hołdzie maestro José Antonio Abreu Anselmi

Źródło: CHESKY RECORDS

Przepiękna, intensywna, „uliczna” muzyka Davida Chesky’ego to wariacja na temat starego muzycznego motywu.

Kompozytorzy klasyczni od dawna czerpią ze swojej narodowej muzyki ludowej. W przypadku płyty The Abreu Danzas źródłem dla Chesky’ego były dźwięk i energia Nowego Jorku, a dokładniej latynoska część Wielkiego Jabłka.            

| PROGRAM |

  1. THE ABREU DANZA NO.1
  2. THE ABREU DANZA NO.2
  3. THE ABREU DANZA NO.3
  4. THE ABREU DANZA NO.4
  5. THE ABREU DANZA NO.5
  6. SONG OF THE AMAZON
  7. DESCARGA NO. 1 FOR ORCHESTRA
  8. DESCARGA NO. 2 FOR ORCHESTRA

Na jej fundamentach Chesky konstruuje katedry dźwięku i ruchu, układa warstwy instrumentów dętych i smyczków. To utwory sugerujące spacer po okolicy, muzykę i odgłosy życia wylewające się z otwartych okien. Emocjonalne wsparcie dają im rytmy afro-kubańskie i afro-brazylijskie.

„Wydaje się, że w muzyce klasycznej przyjęliśmy ideę, że wolna, celebrowana muzyka jest prawdziwą muzyką współczesną, ale to absurd, ponieważ cały świat porusza się w rytmie”, mówi Chesky. „Sztuka musi odzwierciedlać czas i kulturę, a ja nie mieszkam przecież w Finlandii w śniegu, nie patrzę na migoczące w nocy gwiazdy. Do licha, gdybym był pisarzem i chciał uchwycić Nowy Jork w jednej scenie, w jednej linijce tekstu, pokazałbym postać w metrze, a jej pierwsze słowa brzmiałyby: „Spieprzaj!” – muzyk warczy, a zaraz potem wybucha śmiechem.

„To jest wewnętrzne napięcie Nowego Jorku. Jest w tym niesamowita energia. To: „Chodźmy!”„ No dalej, na co czekasz?” Uważam, że muzyka klasyczna musi zawierać te elementy, tę nagłość, tę pasję. To właśnie próbuję uchwycić w rytmach, w energii moich utworów – bo przecież tam właśnie mieszkam”.

To podejście, które znamy z prac Chesky’ego od dawna, z takich albumów, jak: Rap Symphony (2015), String Theory (2012) i Urban Concertos (2007). Fusion w muzyce to często tylko nieszczęśliwy kompromis, w którym wynik jest mniej istotny niż jego poszczególne elementy. Jednak dla Davida Chesky’ego to nie jest ćwiczenie intelektualne, ale jego życie.

chesky.com

Tekst: FERNANDO GONZALEZ

Foto: mat. prasowe



Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer