03 Luty 2020

CHORD ELECTRONICS Ultima 5 i 6

Wzmacniacze Chord Electronics ULTIMA są teraz dostępne w wersji stereofonicznej

Źródło: CHORD ELECTRONICS

Wzmacniacze mocy z serii ULTIMA firmy CHORD ELECTRONICS są teraz dostępne w dwóch kanałach dzięki wprowadzeniu dwóch nowych stereofonicznych wzmacniaczy mocy, ULTIMA 5 i ULTIMA 6. Wzmacniacze te zadebiutują podczas największej brytyjskiej wystawy The Bristol Hi-Fi Show, która odbędzie się 21 lutego tego roku.

Nowe modele, które korzystają z topologii „dual-feed-forward”, opracowanej przez Johna Franksa, zastępują swoich poprzedników. Model ULTIMA 5 (300 W/kanał) zastąpi legendarny model SPM 1200 MK II (powszechnie uważany za najlepszy wzmacniacz w swojej klasie cenowej ), a ULTIMA 6 (180 W/kanał) zastąpi model SPM 1050 MK II. Topologia ULTIMA firmy Chord Electronics, która została po raz pierwszy wprowadzona we wzmacniaczu mocy Etude, flagowym wzmacniaczu monofonicznym ULTIMA, a następnie monoblokach ULTIMA 2 i ULTIMA 3.

ULTIMA 5 i 6 mają to samo DNA, co flagowe i referencyjne monobloki, ale są praktyczniejsze w użyciu i bardziej przystępne cenowo. Jak mówi producent, topologia ULTIMA pozwala na zbudowanie wyjątkowo szybkich i mocnych wzmacniaczy, z wyjątkowo wysokim prądem szczytowym (prędkością, z jaką można dostarczać dynamiczne piki), „przynosząc zadziwiającą dynamikę, dokładność taktowania, a w rezultacie niezrównaną muzykalność”.

ULTIMA

Technologia ULTIMA oparta jest na dokumencie technicznym dr Malcolma J. Hawksforda (emerytowanego profesora na Essex University), który został opracowany i udoskonalony przez Boba Cordella z Bell Labs. Właściciel i główny projektant Chord Electronics, John Franks, rozwinął tę teorię i przeniósł na znacznie wyższy poziom. Projekt ten bazuje na zaawansowanej topologii Cordell z korekcją błędów z podwójnym sprzężeniem zwrotnym, w której zastosowano zaawansowane koncepcje Franka dotyczące zasilaczy o ultrawysokiej częstotliwości przenoszenia.

W ULTIMA 5 znajdziemy 64 (32 w ULTIMA 6), opatentowane tranzystory MOSFET, które „wymagają najbardziej zaawansowanych i dopracowanych układów sterujących, pozbawionych elementów powodujących degradację dźwięku”. Sekcja wejściowa korzysta ze wzmacniacza zasilanego wysokim napięciem o ultraniskich zniekształceniach, pracującym z bardzo dużą prędkością (300 V/ms) i korzysta z zaawansowanych technik kompensacji sprzężenia zwrotnego.

Tranzystory MOSFET Chord Electronics są stale monitorowane za pomocą obwodu korekcji błędów stopnia wyjściowego i mają zbalansowany obwód wejściowy z serwonapędami DC i pełną kompensacją temperatury. Jak czytamy w komunikacie prasowym, „ULTIMA to naprawdę bezprecedensowa topologia wzmacniaczy o wyjątkowej wydajności i jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologii wzmacniaczy na świecie.”

OBUDOWA

Wszystkie wzmacniacze ULTIMA korzystają z przeprojektowanej przez Johna Franka obudowy. Precyzyjnie wykonany na maszynach CNC front to aluminium klasy lotniczej o grubości 28 mm, wzmocniony przez kulisty przycisk zasilania z poliwęglanu, który świeci w trybach gotowości i pracy; dyskretny, ukryty przełącznik na panelu przednim, umieszczony w linii podziału pionowego, umożliwia ściemnianie oświetlenia.

Obudowę uzupełnia system Integra Leg (w wykończeniach Jett Black, Argent Silver lub Nickel), który oferuje zarówno efektowny wygląd, jak i możliwość łączenia z innymi pełnowymiarowymi produktami Chord Electronics, a także serią Choral, takich produktów, jak DAVE  i BLU MKII CD, przy użyciu dedykowanej podstawy Choral Ensemble. W czasie publikacji polska cena wzmacniaczy nie była jeszcze znana.

Dystrybucja w Polsce: VOICE



Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer