„Jesteśmy jak karły, które wspinają się na ramiona gigantów, by widzieć więcej od nich i dalej sięgać wzrokiem, i to nie za sprawą bystrości swojego wzroku, czy wysokości ciała, lecz dzięki temu, że wspinamy się w górę i wznosimy na wysokość gigantów”.
Słowa Bernarda z Chartres zostały zapisane bez mała 1000 lat temu. A ich aktualność jest ponadczasowa. Cytowane tutaj same przez siebie pokazują, że bez gigantów, naszych wspaniałych poprzedników, nie mielibyśmy podstaw dla rozwoju. A jednocześnie dzięki nim możemy zawsze postąpić o krok dalej. Musimy jedynie o nich pamiętać, poznać i potraktować nieco instrumentalnie. Ale bez złych zamiarów – wszak bez czerpania przyjemności z dokonań gigantów nie mielibyśmy radości ze spoglądania dalej niż oni.
1 września Capella Cracoviensis oraz wybitny klawesynista Marek Pilch zaproszą do wstąpienia na ramiona gigantów. Okazją niech będzie inauguracja roku szkolnego, pretekst wyśmienity, by czerpać z dokonań wielkiego Johanna Sebastiana Bacha, którego dwa Koncerty brandenburskie będą osią wyznaczającą kierunek spojrzenia.
Bilety na to wydarzenie zostały wycenione na kwotę 10 zł (za jeden). Chętni mogą już dokonywać rezerwacji pod numerem 721 620 833. Koncert realizowany w ramach Theatrum Musicum – wspólnego przedsięwzięcia krakowskich instytucji muzycznych. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Dzieci.
1.09.2015 – wtorek – 18:00
Filharmonia Krakowska, ul. Zwierzyniecka 1
„Na ramionach gigantów”
Johann Sebastian Bach – „3 Koncert brandenburski”
Giuseppe Torelli – „Sinfonia in D”
Michel Corrette – „Koncert Le Phéni”x
Johann Sebastian Bach – „6 Koncert brandenburski”
Georg Philipp Telemann – „Uwertura Darmstadzka D-dur”
Capella Cracoviensis na historycznych instrumentach
Maciej Czepielowski, Jadwiga Czepielowska, Tomasz Góra, Elżbieta Górka, Natalia Moszumańska, Zofia Wojniakiewicz – skrzypce
Teresa Wydrzyńska, Mariusz Grochowski, Jacek Dumanowski – altówka
Agnieszka Oszańca, Konrad Górka, Katarzyna Cichoń – wiolonczela
Grzegorz Frankowski – kontrabas
Justyna Krusz, Krzysztof Firlus – viola da gamba
Marian Magiera, Paweł Gajewski – trąbka
Tomasz Sobaniec – kotły
Marek Pilch – klawesyn & prowadzenie