19 Kwiecień 2016

Auralic ALTAIR

DAC/STREAMER

Źródło: AURALIC

Firma Auralic poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży swojego nowego streamera/DAC-a; model Altair – jak z dumą podkreśla producent – zaoferuje swojemu użytkownikowi możliwość skorzystania z ponad 15 różnych źródeł muzyki, m.in. pendrive’ów i zewnętrznych dysków USB, radia internetowego, urządzeń mobilnych połączonych przez Bluetooth, serwerów NAS czy serwisów streamingowych, takich jak TIDAL, Spotify czy Qobuz. Co więcej, na pokładzie Altaira znalazło się miejsce na siedem wejść cyfrowych: AES/EBU, koaksjalne, Toslink, ethernetowe oraz trzy USB.

Model Altair korzysta z firmowej platformy Tesla, w skład której wchodzi wydajny procesor Coretex-A9. DAC obsługuje wszystkie popularne pliki PCM  do 32 bitów/384 kHz, w przyszłości zaś ma także radzić sobie z plikami DSD oraz MQA. Za możliwie najlepszą jakość dźwięku odpowiada – specjalnie zoptymalizowany pod kątem współpracy z kością ESS Sabre – Femto Master Clock. Urządzenie to może również pochwalić się zasilaniem Purer-Power, które – zdaniem producenta – doskonale radzi sobie z czyszczeniem szumów pochodzących z sieci. Prąd nie tylko przechodzi przez proces oczyszczania, jest także przekazywany do wysokiej jakości transformatora, zapewniającego wygaszanie wibracji. Altair ma także wbudowane cztery filtry, które umożliwiają dostosowanie specyfiki brzmienia do gustu użytkownika. W skład technologii Flexible Filter Mode weszły: „Precise”, „Smooth”, „Dynamic” oraz „Balance”.

Przetwornik cyfrowo-analogowy/streamer Altair wykorzystuje wielokrotnie nagradzaną technologię firmy Auralic – Lightning – która jako pierwsza w branży high-endowego audio umożliwiła streaming plików DXD oraz poczwórnego DSD przez sieć Wi-Fi. Rozwiązanie to zostało dodatkowo uzupełnione o takie funkcje, jak Gapless Playback, On-Device Playlist czy  Multiple-Room, stanowiące część polityki producenta polegającej na regularnym udostępnianiu darmowych update’ów. Jedną z najnowszych funkcjonalności dodanych do systemu Lightning jest także Memory Playback – umożliwia ona „zapamiętanie” przez urządzenie całego utworu, co skutkuje nie tylko poprawieniem jakości dźwięku, lecz także brakiem konieczności strumieniowania go.

Streamerem steruje się za pomocą specjalnej aplikacji dostępnej na urządzeniach z systemem iOS (kolejne wersje są obecnie tworzone). Warto także dodać, iż do najnowszego urządzenia Auralica można dokupić opcjonalny 2,5-calowy dysk HDD lub SDD, zamieniając go tym samym w pełnoprawny serwer muzyczny. Producent podkreśla również wysoką jakość wykonania Altaira: jest on podobnych rozmiarów co przetwornik cyfrowo-analogowy Vega, podobnie jak on korzysta również z ekranu OLED o rozmiarach 512 x 64 pikseli.

Xuanqian Wang, CEO Auralica, o Altairze wypowiedział się w następny sposób: „Po trzech latach rozwoju technologia Lightning stała się jeszcze bardziej stabilna i potężna. Postanowiliśmy więc pójść krok dalej i zaoferować jednopudełkowe rozwiązanie dla rynku audio. Nowy model Altair jest zarówno wysokiej jakości streamerem, jak i przetwornikiem”.

Przetwornik cyfrowo-analogowy/streamer Auralic Altair jest już dostępny w sprzedaży w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrnej i czarnej. Jego cena detaliczna wynosi 1899 dolarów (ok. 7200 zł). Firma zaprezentuje go podczas targów High End 2016 w Monachium, zaś wysyłka do jego nabywców rozpocznie się w czerwcu.

Specyfikacja techniczna:

Pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 Hz, +/- 0,1 dB
THD: < 0,001%, 20 – 20 000 Hz
Zakres dynamiki: 121 dB, 20 – 20 000 Hz
Pobór mocy (w spoczynku/maksymalny): < 10/35 W
Wymiary (S x G x W): 33 x 23 x 6,5 cm
Waga: 3,2 kg



Więcej o...
AURALIC

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer