17 Wrzesień 2020

Audio-Technica AT-ART9XI i AT-ART9XA | wkładki gramofonowe

Japoński producent wprowadza do sprzedaży dwie nowe wkładki gramofonowe

Źródło: Audio Klan

Japońska firma Audio-Technica poszerzyła swoją gamę wkładek gramofonowych MC o dwie konstrukcje: flagową AT-ART9XI oraz AT-ART9XA. Pierwsza z nich jest wkładką z rdzeniem magnetycznym i zastępuje model AT-ART9. Druga z nowości, będąca następcą AT-ART7, wykorzystuje rdzeń niemagnetyczny.

Wspólną cechą obu nowych wkładek jest zastosowanie autorskiego referencyjnego systemu ART (Audio-Technica Reference Transducer). ART stosowany jest przez Audio-Technikę wyłącznie we wkładkach klasy premium.

Igły w nowych wkładkach mocowane do wytrzymałego wspornika z boru o średnicy ø 0,28 mm imają szlif, odpowiednio, liniowy SLC (Special Line Contact) w AT-ART9XI oraz Shibata w AT-ART9XA.

Jednym z kluczowych elementów flagowej wkładki AT-ART9XI jest specjalny układ magnetyczny, na który składają się magnes neodymowy i jarzmo z permenduru. Całość optymalizuje energię w szczelinie magnetycznej, gdzie zlokalizowane są cewki generatora.

AT-ART9XA jest wkładką z rdzeniem niemagnetycznym oferującym – jak czytamy w materiałach prasowych – „ponadprzeciętne właściwości dźwiękowe w porównaniu z powszechnie wykorzystywanymi wkładkami MC z rdzeniem magnetycznym”. Projektantom udało się w dużym stopniu przezwyciężyć problem wkładek z rdzeniem niemagnetycznym, tj. niski poziom napięcia wyjściowego. AT-ART9XA, wykorzystując nowo opracowaną ruchomą część o wyższym napięciu wyjściowym oraz magnes neodymowy i jarzmo z permenduru, dostarczając napięcie wyjściowe o wartości 0,2 mV (1 kHz, 5 cm/s).

W obu wkładkach projektanci zastosowali układ z dwoma ruchomymi cewkami, które po zamocowaniu tworzą kształt odwróconej litery V. Dzięki temu rozwiązaniu AT-ART9XI i AT-ART9XA mogą pochwalić się wysoką wartością separacji między kanałami i szerokim pasmem przenoszenia.

Zarówno AT-ART9XI, jak i AT-ART9XA, wykorzystują aluminiową podstawę oraz hybrydową obudowę. Podstawa wspiera układ magnetyczny i system drgający, zapewniając doskonałą stabilność odtwarzania. Z kolei hybrydowa obudowa, łącząca obrobione aluminium z tworzywem sztucznym o wysokiej sztywności, redukuje niepożądane rezonanse.

Montaż wkładek ułatwiają gwintowane otwory w obudowach. Dzięki nim wkładkę można przykręcić do główki lub zintegrowanego ramienia za pomocą dwóch śrub bez konieczności stosowania nakrętek.

Wkładki gramofonowe MC Audio-Technica AT-ART9XI i AT-ART9XA będą dostępne w sprzedaży na przełomie września i października.

Cena obu modeli: 7499 zł/sztuka.

www.audio-technica.com

Tekst: mat. prasowe

Foto: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer