15 Lipiec 2020

Aries Cerat GEMINAE | wzmacniacz mocy

Nowe monobloki cypryjskiej firmy Aries Cerat z techniką TriodeFet

Źródło: Aries Cerat

Po latach prac i udoskonalania swoich technik i rozwiązań Aries Cerat przedstawia technikę TriodeFet oraz serię wzmacniaczy, w których została zaimplementowana. Seria Ianus obiecuje ostateczną odpowiedź na pytanie: LAMPY vs TRANZYSTORY vs. HYBRYDA.

Jak czytamy w materiałach prasowych Aries-Cerat TriodeFet nie jest ani topologią hybrydową w zwykłym znaczeniu tego słowa – nie jest wzmacniaczem półprzewodnikowego napędzanym przez lampę. „TriodeFet nie jest technologią hybrydową, ale raczej nowym sposobem korzystania z lamp i półprzewodników.”

W 2012 roku ta cypryjska firma opracowała wczesną wersję tego rozwiązania. Po 7 latach prób i myślenia nad tym, w jaki sposób można dalej udoskonalić i dostroić taki system, opracowano drugą generację technologii TriodeFet.

Co to jest TriodeFet

Moduł TriodeFet może być postrzegany jako element aktywny z trzema wyprowadzeniami, podobnie jak tranzystor MOSFET lub trioda. Prawdziwym przełomem jest to, że krzywe przenoszenia tego modułu są identyczne z prawdziwą triodą wysokiej klasy, a jedynym wyróżnikiem prawdziwej triody jest to, że oś Y (prąd) jest skalowana w amperach, a nie w miliamperach.

Oznacza to, że można projektować obwody, które nigdy wcześniej nie były możliwe, ani za pomocą lamp, ani tranzystorów. Ten nowy element aktywny może być wykorzystywany do tworzenia prostych, bardzo liniowych obwodów, które są stabilne przy bardzo niskich impedancjach, a ich liniowość powoduje, że nie trzeba korzystać ze sprzężenia zwrotnego.

Seria Ianus

Po sfinalizowaniu drugiej generacji technologii TriodeFet, nadszedł czas, aby ponownie wprowadzić nazwę Ianus. Ianus jest rzymskim bogiem o dwóch twarzach, który symbolizuje dwoistość natury TriodeFet. W tym samym czasie bóg o dwóch twarzach patrzy w przeciwnych kierunkach, symbolizując przeszłość i teraźniejszość. Pierwszy projekt, który został zaprezentowany to flagowy model serii, Geminae, a jego mniejszy brat, Essentia, pojawi się w czwartym kwartale 2020 roku.

Geminae

To wzmacniacz klasy A, wykorzystujący układ „pływającego” cyklotronu, który wykorzystuje TriodeFets jako stopień wyjściowy. Zapewnia on moc 130 W przy 8 omach i 260 W przy 4 omach, nigdy nie opuszczając pracy w klasie A, nawet przy bardzo niskich obciążeniach.

Aby móc dostarczyć całą swoją moc w klasie A, układ jest mocno obciążony prądem jałowym o natężeniu 12 amperów (prąd jałowy jest regulowany przez użytkownika), a jego stopień wyjściowy TriodeFet OTL działa jako pływający cyklotron. Jest on układem samocentrującym i nie wymaga DC serwo do ustabilizowania sygnału.

Separacja prądu przemiennego odbywa się za pomocą niestandardowych kondensatorów. Te specjalne kondensatory mają rezystancję wewnętrzną (ESR) mniejszą niż fragment drutu miedzianego (mniej niż 2 Ω), oraz zostały zaprojektowane tak, aby móc pracować nawet przy przepięciach o natężeniu 30 A. Firma informuje, że to najbardziej „przezroczyste” kondensatory stosowane w zasilaczach, jakie są na rynku.

Wzmacniacz Aries Cerat Geminae ma wysokość 70 cm, głębokość 60 cm  i waży 200 kg (sztuka).

Test przedwzmacniacza liniowego Aries Cerat INCITO w „High Fidelity” TUTAJ.

aries-cerat.eu

Tekst: mat. prasowe

Foto: mat. prasowe



Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer