11 Maj 2021

Analog Relax – wkładki gramofonowe

Analogowy relaks w 2000-letnim drewnie

Źródło: NAUTILUS Dystrybucja

→ WKŁADKI GRAMOFONOWE

Na polskim rynku high-endowego audio debiutuje japońska manufaktura Analog Relax, która specjalizuje się w oryginalnych wkładkach gramofonowych, z korpusem ręcznie wykonanym z drewna wykończonego w wosku pszczelim. Firma ma w swojej ofercie dwa modele wkładek MC.

EX500

W tańszej EX500 zastosowano chassis z klonu cukrowego, wykorzystuje się także do budowy skrzypiec, a konkretnie tylnej ścianki korpusu. Drewno to charakteryzuje się nieregularną, porowatą strukturą gwarantującą bardzo dobre rozpraszanie drgań.

Analog Relax EX500

We wkładce zastosowano igłę ze szlifem eliptycznym, wykonanym wzdłuż struktury krystalicznej – ma to, jak czytamy w materiałach prasowych – zapewnić wysoką rozdzielczość i długą żywotność igły, aluminiowy wspornik i zespół magnesów neodymowych. Srebrne okablowanie gwarantuje – czytamy dalej – „otwartość góry pasma w połączeniu z naturalnością wokali i instrumentów strunowych”.

EX1000

Korpus flagowegomodelu EX1000 wykonano z wyjątkowej odmiany drewna cedrowego – Yakusugi. Gatunek ten występuje na wysokości od 500 metrów n.p.m., w jedynym miejscu na świecie – na wyspie Yakushima, zlokalizowanej na południu Japonii. Ze względu na dużą skalistość terenu, ubogą glebę i trudne warunki atmosferyczne drzewa te rosną na powierzchni mchu zakorzenionego w granicie, w tempie ok. 1 mm na rok. Ich drewno charakteryzuje się bardzo ciasną strukturą słojów, a nazwę Yakusugi zarezerwowano tylko i wyłącznie dla egzemplarzy, których wiek przekracza 1000 lat.

Analog Relax EX1000

Obecnie jest to gatunek ściśle chroniony, tak więc firma korzysta z wcześniejszych zapasów dostępnych do wyczerpania, selekcjonując do produkcji wkładek EX1000 tylko drewno, którego wiek przekracza 2000 lat. Struktura takiego materiału charakteryzuje się niepowtarzalnymi cechami akustycznymi, zapewniającymi – jak zapewnia producent – „organiczne brzmienie o świetnej mikrodynamice”. We wkładce tej zastosowano igłę o szlifie mikrokrawędziowym, opatrzonym firmowym patentem Super Curved Line Contact 2, zamocowaną na rubinowym wsporniku. Warto przypomnieć, że od tego ostatniego materiału twardszy jest tylko diament.

Cena

Analog Relax EX500 i EX1000 kosztują odpowiednio: 23 900 i 54 900 zł.

ANALOGRELAX.com

Tekst i zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer