W sklepach dostęnych jest sześć nowych tytułów tego tego niemieckiego specjalisty w wyjątkowych nagraniach – na płytach SACD i złotych CD.
⸜
Johann Valentin Meder (1649 – 1719)
„Musica Baltica 7” Sacred Music | Motets
wyk. Goldberg Baroque Ensemble | Andrzej Szadejko
MDG 902 2192-6 | Nośnik: Super Audio CD
W 7. części serii „Musica Baltica” Andrzej Szadejko przedstawia muzykę kompozytora Johanna Valentina Medera (1649 – 1719), kantora, kapelmistrza, organisty i kompozytora, jednego z najwybitniejszych muzyków północnej Europy swoich czasów. Szeroki wachlarz aspektów twórczości Medera został pięknie odzwierciedlony w tym wyborze jego wcześniej niepublikowanych utworów wokalnych.
⸜
Felix Mendelssohn(1809 – 1847)
„Mendelssohn Project Vol. 1” Symphony for Strings 1 – 3 & Piano Concerto wyk. Dogma Chamber Orchestra | Mikhail Gurewitsch
MDG 912 2193-6 | Nośnik: Super Audio CD
Felix Mendelssohn w wieku od 12 do 14 lat skomponował 12 symfonii na smyczki i różne koncerty instrumentalne, ale dopiero po odkryciu partytur w 1950 roku zainteresowanie tymi wczesnymi utworami zaczęło rosnąć. Dogma Chamber Orchestra pod dyrekcją Michaiła Gurewitscha, poświęca tym kompozycjom cały ten projekt.
⸜
Paul Hindemith (1895 – 1963)
Quintet for Clarinet and String Quartet op. 30
(2nd Version 1955) Max Reger (1873 – 1916) Quintet for Clarinet and String Quartet op. 146
wyk: Vladimir Soltan | Utrecht String Quartet
MDG 903 2198-6 | Nośnik: Super Audio CD
W 2016 roku Vladimir Soltan zadebiutował z sukcesem w wytwórni MDG koncertami klarnetowymi Nielsena, Debussy’ego i Françaixa z towarzyszeniem Hamburg Symphony Orchestra. W kwintetach Hindemitha i Regera Vladimir Soltan, razem z Utrecht String Quartet, po mistrzowsku balansuje między tymi kontrastującymi z sobą utworami.
Wysoko chwalony przez Franza Liszta, podziwiany przez Hansa von Bülowa – w połowie XIX wieku Joseph Joachim Raff cieszył się znakomitą renomą w muzycznym świecie Niemiec. Dlaczego więc ten kompozytor sześciu oper, jedenastu symfonii i niezliczonych dzieł kameralnych i pieśni został później zapomniany, tak że dziś jest praktycznie nieznany? Nie może to wynikać z jakości jego utworów, o czym świadczy Lipski Kwartet Smyczkowy.
⸜
Christian Heinrich Rinck (1770 – 1846)
„Chamber Music Vol. 2” Piano Trios, Trio & Sonatas wyk. Helen Dabringhaus, flet | Trio Parnassus
MDG 903 2188-6
Nośnik: Super Audio CD
Już pierwsza część utworów kameralnych Johanna Christiana Heinricha Rincka, który w tym roku obchodzi swoje 250. urodziny, wywołał euforię. Choć Rinck pochodzi z tego samego rocznika co Beethoven, ich muzyka nie mogłaby być bardziej odmienna: tutaj rokokowa lekkość spotyka się z romantycznym sentymentem, nie ma śladu rozmyślającego Sturm und Drang. A to, co robią z tego czterej muzycy, to znacznie więcej niż dobra rozrywka.
⸜
Franz Berwald(1796 – 1868)
„Chamber Music” Septet B flat major (1828) | Serenade (1825) | Piano Quartet E flat major wyk. franz ensemble
MDG 903 2189-6 |Nośnik:Super Audio CD
Franz Berwald jest dziś uważany za najważniejszego szwedzkiego kompozytora XIX wieku. Zespół Franz Ensemble uznał oryginalność tego wyjątkowego kompozytora za swoją, kontynuując tym samym sukces swojego genialnego debiutanckiego albumu z kompozycjami Ferdinanda Riesa, za który właśnie otrzymali Niemiecką Nagrodę Muzyczną OPUS Klassik 2020.
⸜
Nowe wydawnictwa dostępne są już na stronie firmowej wydawcy.
Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.