W połowie kwietnia w sali konferencyjnej wrocławskiego Hotelu Qubus odbędzie się trzecia w tym roku prezentacja sprzętu audio pt. „Audiofil”. Jej gospodarzem będzie firma RCM Audio z Katowic, która jest już dobrze znana wszystkim stałym bywalcom „Audiofila”.
Do tej pory poszczególne systemy składane, z okazji kolejnych odsłon „Audiofila”, przez katowickiego dystrybutora były budowane na elektronice Vitusa. Tym razem będzie inaczej. RCM zaprezentuje elektronikę bułgarskiej firmy Thrax Audio. Przedwzmacniacz liniowy Dionysos, monobloki Heros pracujące w klasie A, przetwornik D/A Maximinus, oraz tubowe głośniki niemieckiego producenta Odeon Audio No. 28. Po raz pierwszy we Wrocławiu zaprezentowany zostanie również unikatowy gramofon japońskiego producenta – TechDAS, model Air Force Two – jeden z najciekawszych obecnie produkowanych gramofonów na świecie. Jest to młodszy i tańszy brat referencyjnego modelu Air Force One. Od ubiegłego roku oba te modele są w stałej ofercie RCM Audio.
W Air Force Two wszystkie najważniejsze rozwiązania techniczne zostały przeniesione z modelu referencyjnego. Dla zapewnienia pełnej stabilności rotacji płyty winylowej zastosowano układy podciśnieniowego talerza i poduszki powietrznej w łożysku talerza. Rozwiązanie to zakłada zrezygnowanie z konwencjonalnych łożysk. Talerz montowany jest tylko na szklanej płycie o polerowanej, płaskiej powierzchni. W tym czasie talerz jest zupełnie nieruchomy. Zmienia się to, gdy tylko zewnętrzna pompa zacznie dostarczać powietrze do gramofonu. Talerz zaczyna unosić się na poduszce powietrznej wynoszącej zaledwie 0,03mm obracając się płynnie. Ponieważ ciężar talerza nie spoczywa w tym czasie na żadnym mechanizmie, nie tylko pozbyto się tarć i wibracji, ale i zapewniono konstrukcji długowieczność. Pompa i tłoczone powietrze spełniają w tym urządzeniu jeszcze inne ważne funkcji. Po położeniu płyty na talerz i wciśnięciu odpowiedniego przycisku, następuje proces zasysania płyty do talerza w celu wyrównania jej ewentualnych nierówności, co z kolei eliminuje niepożądane ruchy ramienia w płaszczyźnie poziomej, zapewniając igle znakomite warunki do odczytu/śledzenia rowka. Tłoczone powietrze w tym urządzeniu spełnia jeszcze jedną szalenie ważną funkcję, ma w maksymalny sposób odizolować gramofon od zakłóceń zewnętrznych, z podłoża i nie tylko. Zastosowane w Air Force Two nóżki znacznie zmniejszają przenoszenie się wibracji z otoczenia na gramofon dzięki swoim właściwościom tłumiącym.
Air Force Two pozwala na instalację dwóch ramion gramofonowych. Ramiona o długości do 10 cali mogą być zamontowane po prawej stronie obudowy. Opcjonalna podstawa na ramię umieszczana z lewej strony pozwala na zastosowanie ramion o długościach 9, 10 i 12 cali. Oba rodzaje ramion mogą być bez przeszkód zamontowane równocześnie. Do obracania talerza użyto pasek wykonany z nierozciągliwego wypolerowanego poliuretanu. Zapewnia on wyższą precyzję ruchu talerza od swoich gumowych, rozciągliwych odpowiedników. Silnik zastosowany w gramofonie znajduje się w niezależnej obudowie wykonanej w tej samej technologii co chassis, stojąc po lewej stronie. Nad stabilnością obrotów talerza czuwa czujnik, który pozwala wbudowanemu mikroprocesorowi na korygowanie obrotów o najdrobniejsze wartości w czasie rzeczywistym. Dostępne są prędkości 33 1/3 i 45 obrotów na minutę. Dodatkowo możliwa jest zmiana wysokości odtwarzanego dźwięku, do 10% w krokach wynoszących 0,1%. Zasilacz gramofonu, kompresor i pompa powietrza znajdują się w oddzielnej obudowie. Wysokiej jakości pompa i grube ścianki zapewniają wyciszenie jakichkolwiek odgłosów pracy. W tej samej obudowie znajduje się również skraplacz, przez który przechodzi powietrze wydostające się z pompy przed trafieniem do gramofonu. Suma wszystkich rozwiązań mówi jasno – Air Force Two to idealna realizacja wizji tańszego odpowiednika ich przełomowego modelu. Podczas prezentacji gramofon uzbrojony będzie w ramię Schrödera BD karbon 9/4 i wkładkę TechDAS TDC 01 TI.
Znajdzie się także coś dla zwolenników cyfry, miłośników płyty CD. Będą one odtwarzane na wysokiej jakości transporcie paskowym CEC TL 3.
Poniżej pełny wykaz prezentowanych urządzeń:
– gramofon Air Force Two, ramię Schröder BD karbon 9/4, wkładka TechDAS TDC 01 TI
– przedwzmacniacz gramofonowy RCM Theriaa
– CD transport CEC TL 3
– przetwornik D/A Thrax Audio Maximinus
– przedwzmacniacz liniowy Thrax Audio Dionysos
– monobloki pracujące w klasie A Thrax Audio Heros
– tubowe kolumny głośnikowe Odeon Audio No.28
– okablowanie: Furutech, Argento Audio, Organic Audio
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące wyżej wymienionych urządzeń, znajdziecie Państwo na stronie firmy RCM Audio (TUTAJ).
Zbliżająca się odsłona „Audiofila” odbędzie się w dniach 11 – 12 kwietnia tego roku, w godzinach 12 – 20, w sali konferencyjnej Hotelu Qubus we Wrocławiu przy ul. św. Marii Magdaleny 2.