20 Kwiecień 2019

GigaWatt POWERPRIME

KONDYCJONER

Źródło: GIGAWATT

Powerprime to pierwszy model z nowej rodziny kondycjonerów marki Gigawatt, „wyznaczającym trendy dla przyszłych koncepcji projektowych firmy”.

Wszystkie elementy urządzenia zamontowane są w nowym, sztywnym, stalowo-aluminiowym chassis, o modułowej budowie, które pozwala na montaż gniazd w różnych standardach. Obudowa spoczywa na antywibracyjnych nóżkach, które izolują urządzenie niepożądanych wibracji pochodzących z podłoża. Panel frontowy kondycjonera, o nowym wzornictwie, wykonany jest z grubego płata aluminium lotniczego, którego powierzchnia po precyzyjnym wyfrezowaniu jest anodowana w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym lub srebrnym.

W centralnej części frontu umieszczony jest wskaźnik włączenia filtra. Kondycjoner wyposażony jest także w układ sygnalizujący nieprawidłowe podłączenie urządzenia do sieci elektrycznej. Jego zadziałanie wskazuje umieszczona z tyłu czerwona dioda LED, informująca o niewłaściwej polaryzacji zasilania, lub wadliwie podłączonym uziemieniu, czy jego braku.

Opisywany tutaj kondycjoner wyposażony jest w sześć wysokiej jakości gniazd sieciowych GigaWatt G-040, których mosiężne styki gniazd zostały fabrycznie poddane procesowi srebrzenia technicznego bez udziału metali pośrednich takich jak warstwa miedzi czy niklu, które mogłyby wprowadzać niekorzystną rezystancję szeregową i spadek napięcia. Powiększona powierzchnia styków oraz gruba warstwa srebra gwarantuje pewny kontakt z bolcami wtyków. Gniazda zostały dodatkowo poddane modyfikacji kriogenicznej oraz procesowi demagnetyzowania. Standardowym wyposażeniem jest kabel zasilający GigaWatt LC-1 EVO.

Powerprime bazuje na nowej architekturze gałęzi filtrującej typu RLC. Urządzenie nie posiada tradycyjnych elementów zabezpieczających, takich jak bezpieczniki topikowe czy termiczne, które dławiąc swobodny przepływ prądu do chronionych obwodów wywierają negatywny wpływ na brzmienie. Ochronę przeciwprzepięciową zapewnia zintegrowany z filtrem blok ochronny w którym znajdują się iskierniki plazmowe oraz nowej generacji warystory UltraMOV. Elementy te współdziałając z prawidłowo wykonaną, współczesną instalacją elektryczną gwarantują kompleksową ochronę przed przepięciami i przetężeniami.

Tłumienie zakłóceń zapewnia układ filtrujący który zbudowano m.in w oparciu o kondensatory przeciwzakłóceniowe klasy Premium oraz rdzenie filtrujące typu IP (Iron Powder). Układ filtra uruchamiany jest poprzez wewnętrzny przekaźnik typu High In-rush ze srebrnymi stykami o dużej powierzchni i zdolności przełączeniowej 4000 VA. Wszystkie elementy elektroniczne filtra montowane są srebrnym lutowiem na płytkach drukowanych (PCB) z niezwykle szerokimi ścieżkami przewodzącymi z miedzi (całkowita grubość warstw przewodzących to aż 70 mikrometrów). Krótkie połączenia i bardzo duży przekrój poprzeczny ścieżek redukują rezystancję przejścia oraz znacznie podwyższają obciążalność prądową całego filtra.

W urządzeniu zastosowano układ buforujący z baterią kompensacyjną GigaWatt Audio Grade, który zwiększa wydajność prądową przy obciążeniach nieliniowych jakie stanowią np. wzmacniacze mocy oraz niweluje różnice między mocą na wejściu i wyjściu kondycjonera. Pozwala to na niemal nieograniczone możliwości impulsowe, niespotykane w innych podobnych kondycjonerach pasywnych i nieosiągalne dla kondycjonerów aktywnych.

Okablowanie wewnętrzne poprowadzone jest firmowymi przewodami GigaWatt Powerlink z miedzi OHFC o przekroju 4 QMM. Układ połączeń w topologii gwiazdy doprowadza prąd do gniazd wyjściowych poprzez system dystrybucji prądu oparty na masywnych szynach rozdzielczych trzeciej generacji, wykonanych z polerowanych sztab z wysoko-przewodzącej miedzi (OHFC 10100 o czystości 99,995%).

Duży przekrój poprzeczny każdej z szyn (30QMM), wysoka przewodność okablowania oraz topologia połączeń w gwiazdę gwarantuje równomierny i stabilny rozkład mocy na każdym gnieździe wyjściowym – niezależnie od obciążenia pozostałych wyjść kondycjonera.



Więcej o...
GIGAWATT

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer