Ethos to nowa, referencyjna wkładka gramfonowa MC marki Goldring. Model ten korzysta ze szlifu typu Vital, z bardzo małym promieniem o liniowym poziomie kontaktu z płytą winylową. Jak podaje RAFKO Dystrybucja, polski dystrybutor marki Goldring:
„Wielościenny diament o szlifie line-contact został wybrany z powodu kombinacji wysokiego poziomu styku z linią żłobienia, bardzo niskiej masie końcówki oraz poziomemu ułożeniu igły, które pozytywnie wpływa na przetwarzanie najwyższych częstotliwości. Super cienka igła jest w stanie dopasować się dużo lepiej do żłobień w płycie, co poprawia liniowość i skuteczność wysokich tonów. W końcu, typu rozwiązanie chociaż kosztowne pozwala na ograniczenie zużycia zarówno igły jak i płyty”.
Igła jest połączona z firmowym układem GOL-1 poprzez wspornik wykonany ze stopu lekkich metali, co zapewnić ma „100% przeniesienie informacji z igły do układu magnetycznego we wnętrzu wkładki”. Kluczowym elementem wspornika jest długość. W nowej wersji wspornik jest dłuższy, co ma wydatny wpływ na wydajność całego systemu MC. Po pierwsze, pozwala zmniejszyć zakłócenia przenoszone z gorszej jakości płyt gramofonowych; po drugie, cewka zachowuje się stabilniej w polu magnetycznym co poprawia stabilność wkładki na ramieniu.
Warto wspomnieć, że karkas cewki wykonany z armatury pozwala na zachowanie bardzo niskiej masy własnej cewki (im niższa masa nieresorowana tym łatwiej igła pozostaje w stałym kontakcie ze żłobieniem płyty gramofonowej). Dodatkowo armatura zapewnić ma tutaj bardzo dobrą fizyczną oraz elektryczną izolację cewki, a to pozwala na lepszą separację kanałów – na poziomie przekraczającym realnie 30 dB.
Inżynierowie Goldringa chcieli także zmniejszyć wagę nowej wkładki. By zrealizować swój cel, sięgneli po amortyzację za pomocą wydajnego zawieszenia igły. Dlatego Goldring zaprojektował zupełnie nowe zawieszenie do modelu Ethos oparte o unikalną kompozycję gumy butylowej. Całość obliczono tak, aby uwzględnić momenty, w których występuje największy rezonans, który mógłby zakłócić pracę igły.
Obudowę wkładki wykonano z precyzyjnie wyciętego aluminium lotnicznego, które gwarantuje niską masę i wysoki poziom sztywności i zwartości całej konstrukcji. Ponadto zapewnia najlepsze możliwe warunki do transmisji sygnału elektrycznego. Dodatkowo wkładka została wykończona za pomocą anodowania, co nadaje jej ciekawy wygląd i poprawia odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto – jak deklaruje polski dystrybutor – proces anodowania poprawiać ma „proces transmisji energii elektrycznej wewnątrz wkładki”.
Na sam koniec warto wspomnieć, iż każdy wyprodukowany egzemplarz wkładki przechodzi szczegółowe testy pod kątem zgodności z normą produkcyjną parametrów, takich jak: pasmo przenoszenia, balans kanałów, przesłuch, poziom wyjściowy, kąt ustawienia igły.