19 Sierpień 2018

dCS BARTÓK DAC

DAC/WZMACNIACZ SŁUCHAWKOWY/STREAMER

Źródło: AUDIOFAST

Najnowszy DAC od Brytyjczyków odtwarza muzykę za pośrednictwem szeregu standardowych wejść cyfrowych: USB, AES oraz S/PDIF. Może przesyłać sygnał strumieniowo przez sieć Ethernet z dysku NAS lub internetowych usług muzycznych, takich jak TIDAL lub Spotify, a także z urządzeń Apple za pośrednictwem Airplay. Interfejs sieciowy może wykonywać pełne dekodowanie i renderowanie MQA

Sekcja przetwornika c/a została wyposażona w niezależne zbalansowane i niezbalansowane wyjścia liniowe, które mogą bezpośrednio sterować wzmacniaczami mocy, unikając potrzeby stosowania oddzielnego przedwzmacniacza. DAC może także pochwalić się specjalnie zaprojektowanym wzmacniaczem słuchawkowym, który – jak deklaruje Audiofast, polski dystrybutor marki dCS – „działa wyjątkowo dobrze zarówno w przypadku słuchawek o wysokiej, jak i niskiej impedancji w formacie zbalansowanym lub niezbalansowanym”. Wszystkie wyjścia można ustawić na jeden z czterech poziomów maksymalnych w celu zwiększenia kompatybilności systemu.

Zaprojektowany pod kątem elastyczności i łatwości użytkowania, Bartók wykorzystuje najnowszą technologię cyfrowego przetwarzania danych dCS i technologię Ring DAC, opracowaną pierwotnie dla serii Rossini. Jego pojedynczy FPGA oferować ma „usprawnione przetwarzanie sygnału i doskonałą elastyczność, skutecznie czyniąc go odpornym na przyszłość”. Bartók DAC ma również nowy interfejs użytkownika oraz niestandardową aplikację sterującą, która pozwala słuchaczom zarządzać odtwarzaniem muzyki z dowolnego źródła w prosty sposób. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do kanałów iRadio, źródeł cyfrowych i UPnP z jednego punktu kontrolnego. Aplikacja Bartók zapewnia ponadto łatwy dostęp do ustawień DAC.

Wyposażony standardowo w upsampling DXD, wielostopniowy oversampling oferuje opcjonalne upsampling DSD oraz szeroki wybór filtrów DSP, dopasowanych do indywidualnego gustu i wyboru muzyki. Funkcjonalność przesyłania strumieniowego w sieci w Bartók jest sprawdzona pod kątem jittera, łatwości użytkowania i dźwięku. Interfejs sieciowy obsługuje wszystkie główne bezstratne kodeki, a także DSD w formacie DoP i natywny DSD.

Bartók posiada prostą, ale bardzo skuteczną architekturę „auto clocking dCS”, stosowaną w referencyjnym odtwarzaczu Vivaldi, która minimalizuje drgania i „znacznie poprawia jakość dźwięku”, jak podają Polacy.

Pod względem designu, Bartók wykorzystuje wzornictwo znane z modelu Rossini. Znajdziemy tutaj między innymi aluminium z wewnętrznymi panelami tłumiącymi akustykę, aby zredukować pogarszającą dźwięk wibracje mechaniczne i efekty magnetyczne. Warto także zwrócić uwagę na wielostopniową regulację mocy, z dwoma transformatorami sieciowymi, aby odizolować układ DAC od wzmacniacza słuchawkowego.

Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów dCS, oprogramowanie sprzętowe Bartók można łatwo aktualizować za pomocą CD, USB lub nowej automatycznej funkcji pobierania i aktualizacji. Dzięki temu dCS może dodawać nowe funkcje i poprawiać wydajność Bartóka przez całe jego życie.

DAC dCS Bartók pojawi się w sprzedaży pod koniec października 2018 roku.



Więcej o...
DCS

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer