Oferta firmy AudioQuest została poszerzona o nowe słuchawki nauszne – NightHawk Carbon. Jak w informacji prasowej podaje Audio Klan – polski dystrybutor marki, „model ten jest bardziej wyrafinowaną i dojrzalszą wersją wielokrotnie nagradzanych NightHawków i szczyci się wieloma akustycznymi, ergonomicznymi i wizualnymi udoskonaleniami. Najnowsza konstrukcja, tak jak poprzednik, zapewnia niezwykle niskie zniekształcenia, niezrównany komfort użytkowania i naturalnie piękny dźwięk”.
Elementem wyróżniającym NightHawk Carbon są przetworniki. Ich konstrukcja inspirowana jest rozwiązaniami wykorzystywanymi w kolumnach głośnikowych. Głośniki zostały wyposażone w membrany z biocelulozy, cewkę i dopełniający całość gumowy resor. Opracowane pod kątem ekstremalnie niskich zniekształceń i długiego skoku membrany, poruszającej się jak idealny tłok, przetworniki zapewniają – zdaniem Polaków – „dobrze kontrolowany bas, bogate średnie tony i naturalnie rozszerzone wysokie częstotliwości”.
Polski dystrybutor zwraca także uwagę na „skomplikowany kształt maskownicy [który] pozwala także lepiej kontrolować propagację dźwięku i minimalizuje negatywny wpływ tego elementu na jakość dźwięku”. Ponieważ wewnętrzne kratki maskownicy są węższe i szerzej rozmieszczone niż te od zewnętrznej strony, fale dźwiękowe łatwiej docierają do maskownicy, ale trudniej ją pokonują.
Wokółuszne muszle modelu NightHawk Carbon wykonane są z „ciekłego drewna”. Materiał ten powstaje z prawdziwego drewna, które po połączeniu z odzyskanym włóknem roślinnym zostaje podgrzane, doprowadzone do ciekłego stanu i przetworzone w taki sposób, aby mogło być formowane wtryskowo. W przeciwieństwie do plastiku lub syntetycznych polimerów, „ciekłe drewno” jest w pełni naturalnym materiałem. Ponadto, w porównaniu ze zwykłym plastikiem lub drewnem, „ciekłe drewno” charakteryzuje się lepszymi właściwościami akustycznymi i zapewnia praktycznie nieograniczoną ilość możliwych do uzyskania form geometrycznych.
Oprócz „ciekłego drewna” i biocelulozowych membran AudioQuest sięgnął także po skórę proteinową; to syntetyczna tkanina pochodzenia biologicznego. Materiał ten został wykorzystany do pokrycia miękkich poduszek wokółusznych. Skóra proteinowa jest efektem połączenie specjalnej żywicy z proteinowym proszkiem uzyskanym ze skorupek od jajek. Proteinowa skóra wyróżnia się trwałością i elastycznością, a przy tym ma miękkość oraz fakturę powierzchni zbliżoną do ludzkiej skóry. Cechy te czynią ten materiał szczególnie przydatnym do wykorzystania w słuchawkach.
Do łączenia słuchawek ze źródłem dźwięku projektanci wykorzystali wysokiej jakości kable, które – kontrolując szum i minimalizując niedoskonałości – mają zapewnić „bardziej emocjonalne połączenie pomiędzy słuchaczem i muzyką”. Wykonane z miedzi o wysokiej czystości przewodniki ograniczają ryzyko powstawania zniekształceń. Co więcej, kable pokryte są elastyczną izolacją, redukującą efekt mikrofonowania. Z kolei wbudowany mikrofon i zdalne sterowanie pozwala słuchaczowi odbierać połączenia i prowadzić rozmowy telefoniczne, a także sterować odtwarzaniem muzyki. Układ zdalnego sterowania oddzielony jest od obwodów audio, dzięki czemu nie wpływa on na jakość brzmienia.
Aby zapewnić maksymalne korzyści dźwiękowe, projektanci zakończyli przewód wtyczką z telluru miedzi, materiału wyselekcjonowanego ze względu na czystość i możliwość perfekcyjnej obróbki mechanicznej. Ponieważ materiał ten jest znacznie łatwiejszy w obróbce niż inne powszechnie wykorzystywane stopy miedzi, możliwe było uzyskanie znacznie gładszej powierzchni wtyku, co przekłada się na lepsze dopasowanie do gniazda i stabilniejszą transmisję sygnału.
Słuchawki AudioQuest NightHawk Carbon są już dostępne w sprzedaży. Proponowana cena detaliczna modelu wynosi 2999 zł.