W ostatnich dniach Krzysztof Penderecki został uhonorowany dwoma prestiżowymi nagrodami. Najpierw, 8 lutego, profesor odebrał Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora, zaś 12 lutego otrzymał swoją czwartą statuetkę Grammy.
8 lutego odbyło się uroczyste wręczenie XVIII Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. W tym roku laureatami zostali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy. Maestro – odbierając nagrodę – podkreślił jej wyjątkowe znaczenie: „Rzadko zostajemy nagrodzeni wspólnie, a Elżbieta zawsze mnie wspierała i walczyła o moją muzykę jak lwica […] To już 51 lat naszego małżeństwa. Większość utworów napisałem dla niej”.
Dla Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich to nie pierwsza wspólna nagroda, byli już laureatami „Paszportu Polityki” 2012 w kategorii kreator kultury oraz Glocal Hero Award 2012 za doskonałe współdziałanie oraz kumulację pasji, doświadczenia i twórczej energii przynoszącą spektakularne sukcesy na polu promocji kultury.
Także i teraz doceniono „szczególną troskę o dziedzictwo muzyczne, wysoki poziom edukacji muzycznej oraz za prowadzoną od lat działalność na rzecz popularyzacji w Polsce muzyki klasycznej. Przede wszystkim za konsekwentne wspieranie utalentowanych muzyków i powołanie do życia Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach – wyjątkowej przestrzeni, gdzie uzdolniona muzycznie młodzież może rozwijać swoją wrażliwość i udoskonalać swój warsztat, współpracując z najwybitniejszymi wirtuozami z całego świata”. Warto zauważyć, że z dworem Lusławickim wiąże się ciekawa historia – po II wojnie światowej popadł w ruinę. Swą dawną świetność odzyskał właśnie za sprawą Krzysztofa Pendereckiego – dziś jest piękny i odrestaurowany, a otacza go 5-hektarowy park i arboretum.
Nagroda imienia profesora Aleksandra Gieysztora przyznawana jest przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy od 1999 roku za wybitne osiągnięcia, mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego w takich dziedzinach jak: działalność muzealna, konserwatorska, archiwalna i biblioteczna; utrwalanie i ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą; przedsięwzięcia samorządowe służące ochronie dziedzictwa kulturowego; indywidualne i zbiorowe inicjatywy mające na celu gromadzenie oraz ochronę śladów i pamiątek dziedzictwa kulturowego; upowszechnianie wiedzy o potrzebie i metodach ochrony dziedzictwa kulturowego w Polsce. Nagroda im. prof. A. Gieysztora jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie w tej dziedzinie. Warto przy okazji nadmienić, że w ubiegłym roku Fundacja Krobenberga uhonorowała inne artystyczne małżeństwo, wówczas nagrodę odebrali Krystyna Zachwatowicz i śp. Andrzej Wajda.
Kilka dni później do Krzysztofa Pendereckiego dotarła wiadomość o wyróżnieniu nagrodą Grammy za album ”Penderecki conducts Penderecki vol. 1”. Więcej o samym artyście i tej płycie można przeczytać w ekskluzywnym wywiadzie, który profesor udzielił magazynowi „High Fidelity” w czerwcu 2016 roku w swoim domu w Krakowie. Tekst ten można znaleźć TUTAJ.