Firma Unison Research wprowadziła do sprzedaży nową wersję wzmacniacza zintegrowanego Performance, pracującego w czystej klasie A.
Tak o swojej nowej integrze wypowiedział się sam producent: „Od 20 lat zajmujemy się projektowaniem i budową produktów audio. Zawsze słuchamy opinii i uwag naszych klientów na całym świecie. Z biegiem czasu zauważyliśmy, że niektóre potrzeby klientów ulegają zmianie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie audiofilów spojrzeliśmy innym okiem na wiele naszych produktów. Zaktualizowaliśmy niektóre z naszych najbardziej ukochanych i klasycznych wzorów. W najnowszej wersji legendarnego wzmacniacza zintegrowanego Performance zwiększyliśmy moc, co razem z jego wyglądem stworzyło prawdziwą ikonę elegancji i nieprzeciętnych muzycznych przyjemności”.
W nowej konstrukcji inżynierowie pracujący dla Unison Research zdecydowali się na wprowadzenie pewnych ulepszeń i dość istotnych zmian konstrukcyjnych. Najważniejsza zmiana dotknęła mocy, która – dzięki zastosowaniu sześciu lamp KT88 w stopniu wyjściowym – wzrosła z 24 do ponad 40 W na kanał. Przykładem zmian ze względów funkcjonalnych jest dodanie dużych radiatorów termicznych (są to dwa ekrany z antymagnetycznej stali nierdzewnej) po obu stronach wzmacniacza. Służą one do izolacji obwodów wzmacniacza od ciepła generowanego przez sześć lamp KT-88. Jest to korzystne dla stabilności pracy obwodów wzmacniacza mocy i wpływa zarówno na jakość dźwięku, jak i całkowitą niezawodność. Producent podkreślił również zalety wykorzystanej konfiguracji dual-mono, dzięki której „unika się możliwości zakłóceń pomiędzy dwoma kanałami”.
Włosi skorzystali ponadto z wysokiej klasy transformatorów wyjściowych. Dzięki tym specjalnych transformatorom możliwe było zaprojektowanie stopni wyjściowych pod kątem współpracy z trzema KT88 na kanał w równoległej konfiguracji single-ended/ultralinear. Zastosowanie rozwiązania ultralinear było możliwe dzięki specjalnej konstrukcji transformatora wyjściowego, która pozwala „widzieć” tetrody KT88 jako triody. Wzmocnienie wstępne oraz sterowanie stopnia mocy oparte jest wyłącznie na triodach ECC 83 i ECC82. Z tych lamp jest możliwe uzyskanie – zdaniem producenta – „doskonałej liniowości i praktyczny brak zniekształceń harmonicznych”. Oba te stopnie wykorzystują układ biasu automatycznego; pozwala to na skuteczne zmniejszenie impedancji wyjściowej obwodów, w związku z czym zniekształcenia harmoniczne są ograniczone, a dynamika – zwiększona.
W fazie projektowania integry Performance „szczególną uwagę” zwrócono na stopień wyjściowy, który – jak wspomniano już wcześniej – składa się z trzech równoległych lamp KT-88. Takie rozwiązanie daje – zdaniem UR – „doskonałe rezultaty brzmieniowe”. By jednak uniknąć typowych dla tego typu konstrukcji problemów inżynierowie opracowali oryginalny obwód, który sprawdza każą lampę na okoliczność zmiany wydajności emisji i odpowiednio dostosowuje nastawy. Dzięki temu wzmacniacz jest w stanie utrzymać optymalne działanie nawet po wielu latach użytkowania. Dodatkowym atutem jest znaczne skrócenie czasu nagrzewania się wzmacniacza po jego uruchomieniu.
Tyle samo uwagi, co w projektowaniu poszczególnych stopni wzmacniacza i transformatorów głośnikowych, poświęcono transformatorom sieciowym. Zostały one zaprojektowane i wykonane według tych samych kryteriów, co transformatory wyjściowe. Pozwoliło to nie tylko na „zapewnienie niezawodności”, ale również „idealnych warunków pracy dla całego wzmacniacza”. Tak swoją decyzję dotyczącą transformatorów uzasadnił producent: „Należy pamiętać, że cała energia wypływająca z kolumn pochodzi z transformatorów mocy. Są one zaopatrzone w wiele uzwojeń wtórnych, co spełnia precyzyjne wymagania dla każdej grupy elementów, przy jednoczesnym zmniejszeniu interakcji pomiędzy nimi. Żarzenia lamp przedwzmacniacza i lamp układu sterującego końcówką mocy są zasilane prądem stałym. Lampy mocy wymagają nagrzewania się w innej kolejności (później), a zatem są zasilane prądem zmiennym, każda z oddzielnego i niezależnego uzwojenia. W ten sposób unika się problemów związanych z prostowaniem prądu o dużym natężeniu oraz poprawia się niezależność nastawień trzech lamp wyjściowych a zarazem efektywność i stabilność pracy”.
Włącznik/wyłącznik sieciowy na przednim panelu obsługuje zasilanie w energię poprzez dwa przekaźniki mocy, po jednym dla każdego kanału. Przekaźniki te są umieszczane w pobliżu transformatorów sieciowych, co pozwala skrócić do niezbędnego minimum okablowanie AC. O kunszcie konstruktorów Unison Research świadczyć też mają złocone terminale głośnikowe, przystosowane do współpracy ze wszystkimi typami połączeń kablowych jako pojedyncze lub bi-wiring.
Unison Research podkreśla również staranność wykonania wzmacniacza zintegrowanego Performance oraz jego wszechstronność i łatwość w obsłudze. Dla przykładu pokrętła sterujące są obrabiane z litej antymagnetycznej stali nierdzewnej. Co więcej, ich waga i wyważenie zostały dobrane w taki sposób, by zapewnić płynną i precyzyjną kontrolę podczas obsługiwania ręcznego. Producent zwraca także uwagę na eleganckie elementy drewniane, które tłumią szkodliwe dla jakości dźwięku rezonanse. Warto także wspomnieć, iż na wyposażeniu Performance znalazło się gniazdo służące podłączeniu do przedwzmacniacza gramofonowego Unison Research Simply Phono oraz pilot zdalnego sterowania.
Wzmacniacz zintegrowany Unison Research Performance jest już dostępny w sprzedaży. Jego cena detaliczna wynosi 43 690 zł.
Specyfikacja techniczna:
Moc wyjściowa: 45 W/kanał
Impedancja wyjściowa: 4-8 omów
Impedancja wejściowa: 47 kiloomów
Współczynnik sprzężenia zwrotnego: 16 dB
Pasmo przenoszenia: 20 – 30 000 Hz
Pobór mocy: 500 W
Wymiary (W x S x G): 23,5 x 60 x 48 cm
Waga: 50 kg