25 Kwiecień 2021

90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy

Limitowane edycje albumów z serii Polish Jazz

Źródło: Warner Music Poland

→ MUZYKA | REEDYCJA

Polskie Nagrania uczciły 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy wydając limitowane, kolorowe edycje dwóch longplayów z serii Polish Jazz – Astigmatic Kwintetu Komedy, który ukazał się jako piąta płyta w serii oraz Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna (vol. 80) w wykonaniu Sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

90. rocznica urodzin Krzysztofa Komedy

Krzysztof Komeda Quintet Astigmatic

Astigmatic jest kamieniem milowym polskiego jazzu i jego legendą. Został nagrany w trakcie nocnych sesji pomiędzy 5 a 7 grudnia 1965 roku przez Kwintet Komedy w składzie: Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Rune Carlsson, Günter Lenz. Podczas sesji w Filharmonii Narodowej powstał najwybitniejszy album w historii polskiego jazzu, którego siła nie słabnie mimo upływu lat. Przewodnik „The Penguin Guide to Jazz on CD” Richarda Cooka wymienia Astigmatic w gronie najważniejszych płyt w historii jazzu.

Krzysztof Komeda Quintet Astigmatic 90 rocznica

O okolicznościach powstania tej płyty oraz o wszystkich jej reedycjach już pisaliśmy:

O ile proces twórczy w tak genialnej obsadzie był nadzwyczaj szybki to z archiwalnych harmonogramów produkcji wynika (uchylając rąbka tajemnicy ówczesnych realiów wydawniczych), iż materiały do składu dostarczono z końcem maja 1966 roku a proces druku koperty oraz tłoczenia pierwszego nakładu w wysokości 6 tysięcy egzemplarzy potrwał do 15 stycznia 1967 roku (sic!).

Współczesna, urodzinowa edycja albumu trafia do odbiorców znacznie szybciej. Została wytłoczona na różowym, przezroczystym krążku w czarne desenie w gramaturze 180 g. Wewnętrzna koperta winyla zawiera dwujęzyczny tekst pióra znakomitego dziennikarza i znawcy jazzu – Tomasza Szachowskiego. Ciekawe, czy została ona wytoczona z tych samych matryc, co wcześniejsza edycja limitowana, wydana z okazji Record Store Day, czy zostały one nacięte na nowo – przyjrzymy się temu.

Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego Moja słodka europejska Ojczyzna

Druga z rocznicowych płyt to zarejestrowany przez Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego monumentalny projekt Krzysztofa Komedy Moja słodka europejska Ojczyzna. Komeda przyjął od Joachima-Ernsta Berendta (ówczesnego szefa wytwórni SWF) zlecenie na napisanie tego cyklu 55 lat temu. Było to jedno z ostatnich dzieł Komedy przed wyjazdem do USA i jego muzyczna wizja zjednoczonej Europy. Kompozytor uznawał ten zbiór za swoje „najważniejsze i najpiękniejsze muzyczne dzieło”.

Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego Moja słodka europejska Ojczyzna 90 rocznica

Scenariusz albumu łączącego jazz z poezją stworzył Komeda dobierając 24 polskie wiersze przetłumaczone na niemiecki przez Karla Dedeciusa i grupując je w 13 kompozycji. Były pośród nich utwory: Wisławy Szymborskiej Drobne ogłoszenia, Przyjaciołom, Czesława Miłosza Ziemia, Campo di Fiori, Piosenka o końcu świata, Zbigniewa Herberta Kołatka, Tadeusza Różewicza Zostawcie nas, Kazimierza Przerwy-Tetmajera Szukam cię, Adama Ważyka Cyrk, Stanisława Grochowiaka Don Kiszot. Geneza tytułu Meine Süsse Europäische Heimat łączy go z fragmentem wiersza Czesława Miłosza ZiemiaSłodka moja europejska ojczyzno, motyl siadając na twoich kwiatach plami skrzydła krwią.

Jan Ptaszyn Wróblewski zinterpretował dzieło po latach w czysto instrumentalnej wersji – już bez udziału recytującego aktora. Na płycie znajduje się wybór 13 utworów dokonany przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego i zarejestrowany w 2013 roku.

Jan Ptaszyn Wróblewski jako muzyczny partner Komedy, doskonale zorientowany w jego poglądach estetycznych i tajnikach warsztatu, niejako gwarantuje zbieżność własnych rozwiązań z intencjami kompozytora. Ponadto wniósł do nagrań spokój i stabilność, a brzmienie jego saksofonu – ciepłe, o lekko matowej barwie – przywodzi na myśl jazz lat 60. – czas, kiedy powstał album Komedy.

Płytę wytłoczono na białym winylu, posiada różowy i niebieski label a koperta wewnętrzna zawiera dwujęzyczny tekst Bogdana Chmury wraz ze zdjęciami.

WARNERMUSIC.pl

Tekst: mat. prasowe | redakcja

Zdjęcia: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer