11 Sierpień 2017

Super Sound Device SOUND EXPERIENCE

WZMACNIACZ ZINTEGROWANY

Źródło: SUPER SOUND DEVICE

Manufaktura Super Sound Device to nowy gracz na rodzimym rynku audio. Niedawno powstała firma zainaugurowała swoją działalność wzmacniaczem zintegrowanym Sound Experience, który zaprezentujemy w „High Fidelity” na łamach wrześniowego, tj. „polskiego” numeru. Będzie to pierwszy na świecie test tego urządzenia i zaprezentowanie samej marki szerszej grupie osób. W artykule poniżej można zapoznać się z przedpremierowym fragmentami tego testu – są one związane z historią powstania Super Sound Device oraz z danymi technicznymi samego wzmacniacza.

Historia

Manufaktura audio Super Sound Device powstała w wyniku połączenia sił dwóch inżynierów z Warszawy: Roberta Łachniaka i Michała Wiktorko. Zdolności mechaniczne, elektroniczne i organizacyjne oraz zamiłowanie do stawiania sobie wyzwań technicznych obu założycieli przyczyniła się do współpracy przy wspólnej pasji tworzenia wysokiej jakości sprzętu audio.

Robert Łachniak ukończył studia na wydziale Mechaniki, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Pracował przez wiele lat jako konstruktor w kilku działach przemysłu: przemyśle zbrojeniowym, AGD i medycznym. Aktualnie prowadzi własną działalność gospodarczą w dziedzinie HVAC.

Michał Wiktorko ukończył studia na wydziale Chemii  Politechniki Warszawskiej. Pracuje naukowo w instytucie jako pracownik cywilny wojska na stanowisku asystenta. W swojej pracy  zajmuje się nie tylko stricte chemią, ale rozwiązuje wiele problemów technicznych, poprzez budowę prototypowych instalacji chemicznych i stanowisk badawczych. Jest samoukiem, projektuje płytki PCB, toczy na tokarce, mechanika samochodowa nie jest dla niego zagadką. Przez wiele lat prowadził serwis medycznej aparatury hematologicznej.

Znajomość Michała i Roberta zaczęła się w 2000 roku i przerodziła się w przyjaźń. Taka relacja pomiędzy współtwórcami projektu Super Sound Device zaowocowała porwaniem się na trudny temat jakim jest projekt i budowa wysokiej klasy wzmacniacza lampowego. Dzięki wiedzy i doświadczeniu zawodowemu prawie wszystkie aspekty tworzenia sprzętu Super Sound Device zostają w rękach i głowach tych dwóch osób, od projektu w CAD 3D, poprzez budowę elektroniki,  obudowy, pomiary, testowanie i przygotowanie do sprzedaży.

W tej chwili gotowy jest wzmacniacz lampowy o mocy ok 30 W. W przygotowaniu jest wzmacniacz lampowy o mocy ok 60 W i komputer do odtwarzania plików audio z DAC’em i analogowym lampowym wyjściem. Wszystkie produkty zostaną zaprezentowane na targach Audio Show 2017 w Warszawie.

Sound Experience – wzmacniacz zintegorwany

Sound Experience to zintegrowany wzmacniacz lampowy typu dual-mono, oparty na zmodernizowanym układzie Williamsona. Jest to tryb Push-Pull o mocy 30 W na kanał, działający w trybie ultralinearnym z możliwością przełączenia w tryb triodowy. W przedwzmacniaczu jako lampy sterujące producent zastosował radzieckie triody 6N8S, zaś w stopniu mocy skorzystał z rzadko stosowanych w konstrukcjach audio pentod nadawczych GU-50 produkcji radzieckiej w wykonaniu wojskowym z lat 60. (NOS).

Aby uzyskać jak najmniejsze zakłócenia, zasilacz jest odseparowany od sekcji wzmacniającej poprzez umieszczenie go w całkowicie oddzielnej ekranowanej obudowie. Przy tworzeniu projektu układu projektanci postarali się aby topografia kanału lewego i prawego była identyczna, przez co osiągnęli – jak deklaruje sam producent – „w pełni symetryczną ścieżkę sygnału w obu kanałach”.

Należy podkreślić, że jako regulację głośności nie zastosowano zwykłego potencjometru, a użyto precyzyjną 64-krokową drabinkę rezystorową typu ladder (opartą na przekaźnikach) firmy Khozmo Acoustic, co powoduje zminimalizowanie nierównomierności sygnału w obu kanałach wzmacniacza. Układ charakteryzuje się małą ilością kondensatorów w ścieżce sygnałowej, co ma korzystnie wpływać na jakość dźwięku.

Obudowa przedstawiona na fotografiach to połączenie stali i kamienia naturalnego w formie okleiny.  Chassis zostało wykonane ze stali kwasoodpornej w technologii laserowej CNC. Z kolei gałki i pierścienie wokół lamp, także zostały wytoczone ze stali kwasoodpornej.

Wzmacniacz zintegrowany Supacer Sound Device Sound Experience jest już dostępny w sprzedaży. Jego cena detaliczna wynosi 40 000 zł. Z jego obszernym testem na łamach „HF” będzie można zapoznać się już we wrześniu. Warto dodać, iż urządzenie to ozdobi także okładkę wrześniowego numeru.

Specyfikacja techniczna: 

Pasmo przenoszenia (pomiar oscyloskopem): 5 – 28 000 Hz (-3 dB)
Maksymalna moc wyjściowa (8/4 omy): 2 x 30/2 x 32 W RMS
Impedancja wyjściowa: 4,8 oma
Impedancja wejściowa: 50 000 omów
Czułość wejściowa: 600 mV
Wymiary wzmacniacza (S x G x W): 430 x 500 x 250 mm
Wymiary zasilacza (S x G x W): 430 x 500 x 120 mmKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer