08 Grudzień 2014

Meridian MQA

FORMAT AUDIO

Źródło: 3LOGIC

Uznany brytyjski producent high-endowego sprzętu audio, firma Meridan, zaprezentowała światu nowy format  – MQA (Master Quality Authenticated). W zamierzeniach rewolucyjny format plików został zaprezentowany 4 grudnia w Londynie przez założyciela marki, Boba Stuarta.

MQA ma, według zapewnień firmy, połączyć trzy niezbędne do maksymalnie przyjemnego odbioru muzyki rzeczy: studyjną jakość, autentyczność brzmienia oraz wygodę obsługi. Jak mówi przywołany już Bob Stuart: „Miłośnicy muzyki nie muszą już dłużej iść na kompromisy; w końcu możemy usłyszeć dokładnie to, co muzycy nagrali. MQA to czysta, dokładna i autentyczna droga od studia nagraniowego aż do miejsca, w którym słuchacz cieszy się muzyką, niezależnie czy chodzi o dom, samochód czy gdy jest w drodze. Do tego nie tracimy niczego na wygodzie”.MQA rozpoczyna z współpracę z dźwiękiem, nad którym wszystkie pracę zakończyli artysta i producent. Każda subtelność oryginału utworu jest uchwycona z wykorzystaniem metody próbkowania, która wykorzystuje przedziały czasowe najlepsze dla tego, co możemy usłyszeć i przekazuje je do odtwarzacza. Nazywamy ten proces „enkapsulacją”: opiera się na najnowszych badaniach i osiągnięciach z dziedzin neurologii i psychoakustyki, które pokazują jak identyfikujemy i lokalizujemy dźwięk, oraz , że w przypadku czasu nawet mikrosekundy się liczą. Nowa technika łączy ekstremalną czasową precyzję z autentyczną barwą dźwięku.

Celem nowego formatu audio jest więc dostarczenie dźwięku możliwie najbardziej zbliżonego do tego, co zostało nagrane w samym studio. Meridian podkreśla przy tym, że MQA jest formatem łatwym w obsłudze i tagowaniu. Dotakową zaletą MQA ma być możliwość zawarcia go do każdego bezstratnego formatu (FLAC/WAV/ALAC).

Premiera MQA została przewidziana na początek 2015 roku.Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer