18 Grudzień 2019

GRAHAM AUDIO LS 5/9f | kolumny głośnikowe

GRAHAM AUDIO wprowadza do sprzedaży kolumny LS 5/9f

Źródło: AUDIOPUNKT

Firma AUDIOPUNKT, polski dystrybutor takich marek, jak: SOUL NOTE, GRAHAM AUDIO, SOUND PROJECT i ESSENTIAL AUDIO TOOLS, poinformowała o wprowadzeniu do sprzedaży nowych kolumn GRAHAM AUDIO, modelu LS 5/9f.

Kolumny te są podłogową wersją słynnych, budowanych na licencji BBC monitorów LS 5/9 (test w „High Fidelity” TUTAJ). W odróżnieniu od podstawkowego punktu wyjścia, podłogowy model LS5/9f nie korzysta jednak z licencji BBC. Kolumny są „wariacją” na temat LS5/9, co umożliwiło wprowadzanie kilku zmian konstrukcyjnych, które pozwoliły – jak czytamy w materiałach promocyjnych – „złotą proporcję pomiędzy klasyką, a nowoczesnością”. W procesie projektowania nowych kolumn ponownie wziął udział Derek Hughes – człowiek, który jest ikoną klasycznej, brytyjskiej szkoły dźwięku.

Obudowa LS 5/9f została wykonana z płyty MDF o grubości 18 mm i została wytłumiona w specyficzny dla monitorów BBC sposób. „Patent” polega na tym, aby ścianki kolumn rezonowały w określony, kontrolowany sposób. Firma tak komentuje ten wybór:

„Dzięki temu konstrukcja jest optymalnie zgrana w pełnym zakresie częstotliwości z zastosowanymi głośnikami. Efektem takiego strojenia jest naturalny i organiczny dźwięk pokrywający się z naturalnym charakterem instrumentów czy barwą ludzkiego głosu.”

Materiałem służącym do wytłumieniu kolumn jest obszyta bawełnianą tkaniną wełna mineralna.

Kolumny mają cokół, który współpracuje z wylotem portu bas-refleks, skierowanym do przodu. Za niskie tony odpowiada polipropylenowa membrana o średnicy 200 mm. Głośnik wysokotonowy to duża, 34 mm tekstylna kopułka, znana z podstawkowej wersji LS5/9. Zwrotnica została oparta na komponentach wysokiej jakości – znajdziemy tam kondensatory firmy Jantzen i metalizowane rezystory. Przełącznik na froncie reguluje poziom głośnika wysokotonowego w trzech krokach: +0 dB,+1 dB lub +2 dB.

LS5/9f produkowane są ręcznie w hrabstwie Devon w Anglii. Osoby, które zajmują się ich produkcją to pasjonaci, jak czytamy w materiale prasowym: „absolutnie zakręceni na punkcie muzyki i jakości dźwięku”. W kwestii wykończenia kolumn, do wyboru mamy tylko i wyłącznie wysokogatunkowy naturalny fornir.

Specyfikacja techniczna:

Konstrukcja: dwudrożna, bas-refleks

Pasmo przenoszenia: 40 Hz-20 kHz (±2 dB)

Impedancja nominalna: 8 Ω

Punkt podziału zwrotnicy: 3 kHz

Skuteczność: 89 dB SPL (2,83 V/1 m)

Maksymalne natężenie dźwięku: powyżej 104 dB dla pary kolumn z odległości 2 m

Głośnik nisko-średniotonowy: 200 mm (membrana polipropylenowa)

Głośnik wysokotonowy: 34 mm (kopułka tekstylna Audax, regulacja 0/+1/+2 dB)

Zalecana moc wzmacniacza: 7-150 W

Zalecana wielkość pomieszczenia: 15 – 50 m2
Wymiary (wys. x sz. x gł.): 1020 x 350 x 370 mm (wraz z cokołem)

Waga: 27,5 kg/szt.

Kolumny są już dostępne w Polsce, a ich cena wynosi 21 000 złotych za parę.



Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer