16 Luty 2017

Gradient 5.1

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: MOJE AUDIO

Od końca lutego tego roku na polskim rynku będą dostępne podstawkowe monitory Gradient 5.1.

Model 5.1 wykorzystuje konstrukcję obudowy z membraną bierną. Umieszczona na tylnej ściance ma kształt stadionu o rozmiarze 140 x 200 mm. W zestawach zastosowano koncentryczny, dwudrożny zespół głośnikowy opracowany przez Gradienta we współpracy z norweską firmą Seas. Sekcja niskośredniotonowa o średnicy 176 mm charakteryzuje się membraną z włókna szklanego. Z kolei sekcja wysokotonowa posiada 25 mm kopułkę aluminiową.

Zastosowanie głośnika koncentrycznego pozwoliło uzyskać kontrolowane charakterystyki kierunkowe i gładką charakterystykę przenoszenia w szerokim polu odsłuchu. Według materiałów producenta, zapewnia to „bardzo dobrą stereofonię z dokładną lokalizacją, bardzo dobrą szerokością i głębokością sceny”.

Kolumny można użytkować zarówno w ustawieniu pionowym, jak i poziomym. Jako optymalny wariant instalacji zalecane są wysokiej klasy podstawki, ale możliwy jest też montaż na ścianie czy nawet ustawienie na półce (można ustawić kolumny blisko tylnej ściany). Model Five może pracować zarówno w stereo, jak i być częścią większego kina domowego. Ponieważ w innych modelach Gradienta także jest stosowany głośnik koncentryczny, można łączyć różne kolumny tej firmy do tworzenia dobrze dopasowanych systemów wielokanałowych.

Gradient 5.1 nie tylko jest nominalnie zestawem 8-omowym, ale oprócz tego krzywa impedancji rzadko sięga poniżej 7 omów, co ułatwia współpracę ze wzmacniaczami. Zastosowano jedną parę uniwersalnych terminali.

Obudowa o objętości ośmiu litrów jest wykonywana z litego drewna brzozowego. Tylna i przednia ścianka są standardowo wykonywane ze sklejki brzozowej i pokryte włoską nano-powłoką Fenix NTM w kolorach czarnym lub białym. Powłoka ta jest matowa, odporna na zarysowania i ślady po palcach. W wersji kolumn gdzie ścianki z brzozy są lakierowane na biało, ścianki przednia i tylna zrobione są z pokrytego na biało MDF zamiast sklejki.

Kolumny głośnikowe Gradient 5.1 pojawią się niebawem w sprzedaży. Ich cena detaliczna została ustalona na poziomie 8490 zł za parę. Polskim dystrybutorem marki Gradient jest firma Moje Audio.

Specyfikacja techniczna:

Pasmo przenoszenia: 60 – 25 000 Hz
Efektywność: 86 dB (2,83 V/1 m)
Impedancja nominalna: 8 omów
Zalecana moc wzmacniacza: 20 – 150 W
Wymiary (W x S x G): 324 x 200 x 220 mm
Waga: 6 kgWięcej o...
GRADIENT

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer