01 Grudzień 2019

ELAC Carina | nowa seria głośników

Firma ELAC wprowadza do sprzedaży nową serię kolumn głośnikowych CARINA

Źródło: AUDIO KLAN

Niemiecka firma ELAC, jeden z ciekawszych producentów kolumn głośnikowych, stosujący w swoich produktach unikatowe rozwiązania, zaproponował właśnie zupełnie nową serię kolumn głośnikowych o nazwie CARINA.

W jej skład wchodzą trzy modele: podstawkowy Carina BS243.4, wolnostojący Carina FS247.4 i głośnik centralny Carina CC241.4. Kolumny te zostały opracowane z wykorzystaniem technik stosowanych w serii 240. Wspólnym dla wszystkich trzech modeli jest wstęgowy przetwornik wysokotonowy JET. Jak czytamy w komunikacie prasowym:

„Zapewniając wysokiej rozdzielczości dźwięk głośnik JET zachwyca błyskawiczną reakcją i szerokim zakresem dynamiki, przy zachowaniu minimalnych zniekształceń i szerszego pasma przenoszenia. Wszystkie te cechy sprawiają, że JET jest jednym z najbardziej legendarnych głośników wysokotonowych, który zdobył wiele międzynarodowych nagród.”

Kolejnym wspólnym elementem w serii Carina jest nowoopracowany przetwornik nisko-średniotonowy z aluminiową membraną o złożonej krzywiźnie. Rozwiązanie to ma na celu poprawę kontroli nad „łamaniem się” powierzchni i przesunięcie rezonansów daleko poza zakres pracy głośnika. Cewka o dużej średnicy i ponadwymiarowy magnes pozwalają uzyskać dużą moc i wysoką dynamikę.

Z myślą o dźwiękowych purystach ELAC zadbał również o takie detale, jak szum generowany podczas pracy układu bas-refleks. W modelach BS243.4 i FS247.4 wylot tunelu umieszczony został w podstawie obudów kolumn głośnikowych. Rozwiązanie to nie tylko minimalizuje szum, lecz także zwiększa elastyczność podczas rozstawiania głośników – te, jak czytamy w materiałach firmowych, można bowiem ustawić nawet przy samej ścianie lub w rogu pomieszczenia. Głośnik centralny wykorzystuje tradycyjny układ, w którym wylot dwóch tuneli obecnych w CC241.4 umieszczony jest na tylnej ściance.

Najmniejszym głośnikiem z nowej serii ELAC-a jest model podstawkowy Carina BS243.4. To dwudrożna konstrukcja z obudową typu bas-refleks, w której pracuje przetwornik wysokotonowy JET oraz 133-milimetrowy głośnik nisko-średniotonowy. Wolnostojąca kolumna głośnikowa Carina FS247.4 jest flagowym modelem serii. Także i w tym przypadku inżynierowie pozostali wierni wentylowanej obudowie, ale zastosowali dwuipółdrożną konstrukcję z przetwornikiem JET i dwoma 133-milimetrowymi głośnikami obsługującymi resztę pasma. Taką samą ilość przetworników wykorzystuje również głośnik centralny, który jako jedyny ma trójdrożną konstrukcję.

Kolumny głośnikowej z serii Carina już są dostępne w sprzedaży. Klienci mają do wyboru dwie wersje wykończenia, białą i czarną.

Ceny:
Carina BS243.4 – 2299 zł/sztuka,
Carina FS247.4 – 4599 zł/sztuka,
Carina CC241.4 – 3899 zł/sztuka.

Dystrybutorem firmy ELAC jest w Polsce firma AUDIO KLAN.

 

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer