21 Lipiec 2017

Convert Technologies PLATO

STREAMER

Źródło: NAUTILUS

Na polskim rynku zadebiutowała właśnie seria nowoczesnych streamerów Plato. W serii tej znaleźć można cztery modele: Lite, Pre, Class B i Class A.

Cała czwórka może odtwarzacz formaty dźwiękowe włącznie z nieskompresowanymi plikami PCM do 24 bitów/192 kHz, a także zawartość video. Co więcej, wszystkie streamery z rodziny Plato mogą odczytywać dane z zewnętrznych urządzeń UPnP i DLNA oraz strumieniować je do odbiorników znajdujących się w tej sieci.

W wersji podstawowej każdy z modeli – włącznie z najtańszym – dysponuje wbudowanym dyskiem umożliwiającym magazynowanie plików, zarządzanie zawartością oraz konwersję formatów audio, a także podłączanym po USB zewnętrznym napędem DVD. Co istotne,  oprócz płyt cyfrowych na dysk Plato można zgrać także dźwięk ze źródeł analogowych – w tym płyt winylowych. Zripowane dane zostają wtedy zapisane w postaci plików hi-res, a ich zawartość zidentyfikowana i otagowana dzięki połączeniu online z bazą danych GraceNote. Oprócz tej unikatowej funkcji Plato umożliwia skorzystanie z radia internetowego oraz serwisów streamingowych.

Na pokładzie każdego z czterech modeli można znaleźć przedwzmacniacz liniowy, a także komplet złącz analogowych i cyfrowych. Trzy droższe modele dysponują wysokiej klasy przedwzmacniaczem gramofonowym MM/MC z rozbudowanymi ustawieniami parametrów, a dwa z nich – plasujące się najwyżej w hierarchii – to samowystarczalne systemy „wszystko w jednym” (all-in-one), wyposażone w końcówki mocy oraz pozłacane terminale głośnikowe. Wzmacniacz topowego Plato Class A dysponuje ciekawym rozwiązaniem, pracując w opatentowanej przez producenta „chwilowej” klasie A. Układy dokonują pomiaru sygnału wejściowego w czasie rzeczywistym i dopasowują prąd podkładu do poziomu wysterowania, dzięki czemu ograniczone zostaje zużycie mocy w trybie „jałowym” oraz przy niższych poziomach sygnału.

Nautilus, polski dystrybutor tych urządzeń, zwraca także uwagę na ich projekt wzorniczy. Elegancka, dyskretna skrzynka o zwartych gabarytach wygląda identycznie w przypadku każdego modelu i jest wyposażona w wyświetlacz dotykowy, który umożliwia swobodne korzystanie z urządzenia bez konieczności sterowania ze smartfona lub tabletu z zainstalowaną aplikacją. To jednak również jest możliwe. Aplikacja została napisana źródłowo dla platformy Android, a dla iOS występuje w wersji nieco uproszczonej; należy tutaj dodać, iż producent deklaruje rychłe zaktualizowanie jej do pełnej funkcjonalności. Plato oferowane są standardowo w białej lub czarnej satynowej wersji obudowy z czarną płytą górną, a także w rozszerzonej palecie kolorystycznej dostępnej na specjalne zamówienie.

Ceny wersji podstawowych z dyskiem HDD o pojemności 1 TB przedstawiają się następująco: najprostszy streamer-serwer Plato Lite kosztuje 12 900 zł; Plato Pre (z wbudowanym phonostagem): 16 900 zł; Plato Class B (phonostage i wzmacniacz w klasie B): 19 900; topowy Plato Class A (phonostage i wzmacniacz w klasie A o mocy 25 W przy 8 omach) 24 900 zł.



Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer