12 Kwiecień 2018

Chario AVIATOR

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: NAUTILUS

Firma Chario poszerza swoją ofertę o nową serię kolumn głośnikowych Aviator. Jak czytamy w informacji prasowej przesłanej przez firmę Nautilus, polskiego dystrybutora marki, ma oa „wypełnić lukę pomiędzy […] wycofanymi z produkcji [kolumnami] Constellation, a topowymi Academy”.

Pod kątem wzorniczym Aviatory kontynuują pomysł tych pierwszych; objawia się to między innymi w postaci ścianek bocznych z litego drewna orzechowego o grubości do 45 mm oraz lakierowanych na ciemnoszary mat płyt HDF. Obudowy przyjmują jednak zupełnie inną formę: oszczędną, minimalistyczną, z wyraźnie opływowymi kształtami, smukłymi proporcjami i skosami płaszczyzn.

Jednak pod względem konstrukcyjnym Aviatorom ma być bliżej do usadowionych wyżej w cenniku Chario kolumn z serii Academy: w najnowszych modelach głośniki pracują bowiem w konfiguracji odwrotnej, z tweeterem umieszczonym pod jednostkami nisko-średniotonowymi. Jest to więc – jak zauważa Nautilus – „połączenie koncepcji strojenia modeli Academy z nieco węższą kierunkowością promieniowania wysokich tonów, znaną z Constellation”.

Jeśli chodzi o same głośniki, wysokie tony obsługuje nowa wersja dużej 38 mm kopułki „konstelacyjnej” T38 Waveguide, pracującej do około 1,2 kHz i filtrowanej stromymi zwrotnicami czwartego rzędu. Mid-woofery o średnicy 13 i 16,5 cm zostały wyposażone w membrany z „akademijnego” tworzywa o nazwie Rohacell i są napędzane magnesami NeFeB.

Wszystkie modele Aviator charakteryzują się stosunkowo wysoką efektywnością: dla najmniejszych Ghibli wynosi ona 87 dB, większe monitory Nobile osiągają 90 dB, a wolnostojące Amelia i Cielo sięgają powyżej 90 dB. Obudowy typu bass-reflex zestrojono relatywnie wysoko, co gwarantuje dużą obciążalność.

Sporo uwagi Nautilus poświęca flagowemu dla serii Aviator modelowi Aria. Polacy w informacji prasowej stwierdzają: „Jest to […] mniejsza wersja potężnych Serendipity z serii Academy. Na przedniej ściance pracuje trójdrożny układ głośników, a w środku osobnego, dolnego modułu obudowy pracują dwa 20 cm woofery z włókniny celulozowej, w konfiguracji band-pass. Są one jednak filtrowane osobno i w różnych zakresach pasma, co czyni z Arii konstrukcję pięciodrożną. Efektywność układu sięga tutaj 95 dB, pasmo przenoszenia zaczyna się od 35 Hz, a moduł impedancji nie spada poniżej 3 omów. Producent zaleca wzmacniacze o mocy do 250 W”.

Ceny Aviatorów zaczynają się od 7690 zł za parę mniejszych podstawkowych Ghibli i 9690 za większe Nobile; z kolei mniejsze wolnostojące Amelia kosztują 16 900 zł, większe Cielo – 21 900 zł, a za flagowe kolumny Aria cenę skalkulowano na 53 900 zł. W serii Aviator dostępny jest także głośnik centralny Balbo, którego cena wynosi 6690 zł. Chario podkreśla, że wszystkie modele są zaprojektowane i wyprodukowane we Włoszech, a do ich budowy użyto tylko materiałów neutralnych dla środowiska naturalnego.Więcej o...
CHARIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer