13 Sierpień 2020

Cambridge Audio nowa seria SX | kolumny

Nowe, przystępne cenowo kolumny firmy Cambridge Audio

Źródło: AUDIO CENTER POLAND

Brytyjski specjalista, firma Cambridge Audio, wprowadza do sprzedaży odświeżoną serię SX. Kolumny głośnikowe z serii SX mają być partnerem zarówno dla elektroniki Cambridge Audio, jak i szerokiej gamy urządzeń innych producentów.

Głośniki są sercem każdego systemu audio i inżynieria potrzebna do stworzenia naprawdę wyjątkowego zestawu jest niezwykle wymagająca. Dlatego też, jak czytamy w materiałach prasowych, „w serii SX obecne jest wszystko, czego nasz zespół inżynierów z Londynu nauczył się w  ciągu ponad pięćdziesięciu lat badań i rozwoju w dziedzinie audio”.

W nowej serii znajdziemy zarówno kolumny podstawkowe (dwa modele: SX50 i SX60), głośnik podłogowy (SX80), jak i głośnik centralny (SX70) oraz subwoofer (SX120). Dzięki temu można z nim stworzyć nie tylko różne systemy stereofoniczne – z kolumnami podstawkowymi, podłogowymi lub satelitarne 2.1 – ale i fantastyczne systemy kina domowego.

Rozwiązania techniczne

Historia tych wyjątkowych głośników rozpoczyna się od obudowy. W serii SX zastosowano obudowy, które zostały zaprojektowane przy wykorzystaniu CAD (projektowanie wspomagane komputerowo) po to, aby w pełni zrozumieć, gdzie trzeba je było usztywnić i wzmocnić.

Cambridge Audio SX80 w High Fidelity NEWS

Cambridge Audio SX80

________________

Wszystkie głośniki serii SX wykorzystują przetworniki nisko-średniotonowe z membranami wykonanymi z przetworzonego papieru. Może nie brzmi to, jak rozwiązanie high-tech, ale – jak przekonuje producent – „wyjątkowy stosunek masy do sztywności papieru przekłada się na doskonałe barwy, a instrumenty są „klarowne i czyste, mają świetną definicję i są wiarygodne”. O wysokie częstotliwości dba miękka kopułka wysokotonowa wykonana z impregnowanego jedwabiu.

Dużo uwagi w serii SX poświęcono projektowi zwrotnic. To one są odpowiedzialne za to, że każdy głośnik otrzymuje właściwe częstotliwości.

Aktywny subwoofer SX120 korzysta z wewnętrznego wzmacniacza, którego konstrukcja odwołuje się do ogromnego doświadczenia inżynierów CA w projektowaniu wielokrotnie nagradzanych wzmacniaczy audio.

Seria SX

Seria rozpoczyna się od niewielkich, ale zgrabnych SX50. SX50 to para kompaktowych głośników podstawkowych (półkowych), które mogą zmieścić się w najmniejszych i najbardziej wymagających przestrzeniach, generując jednocześnie mocny, wypełniający pomieszczenie dźwięk. Dzięki starannej inżynierii głośniki SX50 oferują słuchaczowi ogromną scenę dźwiękową i bezkonkurencyjny stosunek jakości do ceny.

Cambridge Audio SX50

___________________

Głośniki podstawkowe SX60 bazują na mocnych stronach SX50, ale są większe. Mogą więc pracować w większych przestrzeniach, zapewniając jednocześnie dużą elastyczność ze względu na warunki akustyczne w których się znajdą.

Model SX80 to kolumny podłogowe, które „oferują wyjątkową moc i znakomity dźwięk z głośników podłogowych przy konkurencyjnej cenie”.

Głośnik centralny pełni jedną z najbardziej wymagających ról w kinie domowym. Musi dostarczyć krytyczne informacje związane z tym, co widzimy na ekranie, a jednocześnie połączyć dźwięk dochodzący z lewego i prawego głośnika w spójną scenę dźwiękową. Głośnik centralny SX70 został zaprojektowany od podstaw tak, aby pasował do pozostałych kolumn serii SX zarówno pod względem akustycznym, jak i estetycznym.

Cambridge Audio SX60 w High Fidelity NEWS

Cambridge Audio SX70

__________________

Mimo że subwoofer obsługuje najmniejszą część częstotliwości systemu audio, to musi on reprodukować głęboki, mocny bas. Subwoofer SX120 został zaprojektowany od podstaw przez inżynierów w Londynie i pracuje z wykonywanym dla firmy 200 mm przetwornikiem i potężnym wzmacniaczem o mocy 70 W.

Cechy szczególne

SX50 | SX60 | SX70 | SX 80

 • Starannie zoptymalizowany system magnetyczny głośnika niskotonowego, zapewniający głęboki, mocny i gęsty bas, a także dający wyjątkową łatwość w wysterowaniu kolumn.
 • Głośnik wysokotonowy z jedwabną kopułką łączy gładki i wyrafinowany dźwięk z wysokim poziomem szczegółowości.
 • Dedykowany damper piankowy za membraną głośnika wysokotonowego redukuje odbicia i pomaga stworzyć szeroką i swobodną scenę dźwiękową.
 • Membrana z papieru poddanego obróbce daje lekki i sztywny przetwornik o gładkiej i równej powierzchni, szerokim paśmie przenoszenia i wyjątkowym realizmie tonalnym.
 • Precyzyjnie zoptymalizowane zwrotnice dla neutralnej, gładkiej i liniowej odpowiedzi fazowej.
 • Sztywna obudowa z MDF modelowana jest za pomocą CAD tak, aby wymiary głośników były jak najmniejsze, a wibracje zostały ograniczone do minimum.

SX120

 • 70-watowy wzmacniacz dostarcza czystą, natychmiastową moc do przetwornika.
 • 200 mm głośnik niskotonowy o długim skoku membrany wykonany został z powlekanego papieru, co gwarantuje gładką i płynną odpowiedź częstotliwościową przy fantastycznej kontroli.
 • Sztywna obudowa z MDF modelowana jest za pomocą CAD tak, aby wibracje zostały ograniczone do minimum.
 • Osobne regulacje siły głosu, częstotliwości odcięcia i fazy pozwalają na dopasowanie brzmienia SX120 do Twojego systemu i pokoju.
 • Układ automatycznego włączania/wyłączania oszczędzający energię elektryczną.

Kolumny dostępne będą u przedstawicieli firmy Audio Center Poland na początku września.

www.cambridgeaudio.com

Tekst: mat. prasowe

Foto: Jonathan Bushell/Cambridge AudioKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer