Audio-Technica ATH-DSR9BT ORAZ ATH-DSR7BT | HighFidelity News


28 Marzec 2017

Audio-Technica ATH-DSR9BT ORAZ ATH-DSR7BT

SŁUCHAWKI

Źródło: AUDIO KLAN

Audio-Technica wprowadza na rynek całkowicie nowe modele słuchawek bezprzewodowych. ATH-DSR9BT i ATH-DSR7BT są konstrukcjami korzystającym z dobrodziejstw systemem Pure Digital Drive. Funkcjonalność słuchawek zwiększają m.in. technologia NFC, pojemny akumulator, kompatybilność z plikami high-res czy dotykowy panel ułatwiający obsługę.

Na czym polega przewaga systemu Pure Digital Drive nad obecnie wykorzystywanymi rozwiązaniami? W tradycyjnej łączności bezprzewodowej dźwięk transmitowany jest ze źródła Bluetooth w cyfrowej postaci. Po dotarciu do słuchawek sygnał audio zamieniany jest z postaci cyfrowej na analogową i po wzmocnieniu zostaje odtworzony. Proces ten pogarsza rozdzielczość dźwięku i zwiększa zużycie energii. System opracowany przez firmę Audio-Technica pozwala wyeliminować z toru sygnałowego moduł przetwornika cyfrowo-analogowego. To znaczące udoskonalenie w stosunku do konwencjonalnych słuchawek bezprzewodowych. W słuchawkach ATH-DSR9BT i ATH-DSR7BT to cyfrowy procesor odbiera sygnał, przetwarza go i przesyła wprost do przetworników, gdzie cyfrowy moduł, sterując ruchem cewki i membrany, generuje dźwięk słyszalny przez użytkownika. Dzięki technologii Trigence Semiconductor’s Dnote sygnał audio pozostaje w cyfrowej postaci od źródła aż do samych przetworników.

System Pure Digital Drive współpracuje z przeprojektowanymi 45 mm przetwornikami True Motion. Są one wyposażone w lekkie membrany z powłoką DLC (Diamond-like Carbon) i pozwalają uzyskać (zdaniem firmy Audio Klan, polskiego dystrybutora marki) „niezwykle wierny dźwięk oraz bardzo szerokie pasmo przenoszenia, sięgające od 5 Hz do 45 kHz”. Cewki przetworników nawinięte zostały plecionym drutem 4-żyłowym z miedzi beztlenowej o czystości 7N. Ponadto specjalne akustyczne rezystory kontrolują przepływ powietrza przed i za membraną, aby zapewnić „płynne, naturalne odwzorowanie dźwięku w całym zakresie odtwarzanych częstotliwości”. Przetworniki umieszczone są wewnątrz warstwowej struktury z aluminium, która minimalizuje niepożądany rezonans oraz odizolowuje obwód elektryczny od obudowy.

Co więcej, modele ATH-DSR9BT i ATH-DSR7BT korzystają z funkcji kodeka Qualcomm aptX HD 24 bity/48 kHz. Ponadto modele te kompatybilne są z kodekami aptX, AAC i SBC. Współpracę ze smartfonami i bezprzewodowymi źródłami dźwięku ułatwia technologia NFC. Dzięki niej, aby sparować urządzenia, wystarczy je zbliżyć do siebie. ATH-DSR9BT i ATH-DSR7BT mogą zapamiętać do ośmiu źródeł Bluetooth. Listę zalet konstrukcji Audio-Techniki rozszerza możliwość pracy w trybie pasywnym. Słuchawki można podłączyć do komputera lub innego urządzenia cyfrowego za pomocą dołączonego przewodu USB (2 m). Wtedy ATH-DSR9BT i ATH-DSR7BT będą odtwarzać nawet formaty high-res do 24 bitów/96 kHz.

W parze z jakością brzmienia idą funkcjonalność i wygoda użytkowania. Poduszki wokółuszne słuchawek wypełnione są pianką z efektem pamięci. Wysoką jakość produktów podkreślają aluminiowe pałąki nagłowne, podobnie jak muszle wykończony skórą. Cała konstrukcja została opracowana tak, aby rozłożyć jej ciężar na całą głowę, co uprzyjemnia prowadzenie długich sesji odsłuchowych. Ponadto w muszlach słuchawek projektanci umieścili mikrofony, a także przyciski do zdalnej obsługi. Za pomocą specjalnego suwaka można m.in. regulować głośność i przeskakiwać pomiędzy utworami. Łatwość obsługi zwiększa dotykowy panel – wystarczy delikatnie dotknąć go lub przytrzymać, aby odebrać/zakończyć połączenie telefoniczne lub rozpocząć/zatrzymać odtwarzanie muzyki. Umieszczone na obudowach trzy diody LED przekazują czytelną informację o statusie pracy, np. parowania i ładowania słuchawek, poziomie naładowania baterii, a także wykorzystywanym kodeku. Wbudowany akumulator litowo-polimerowy zapewnia energię na ok. 15 godzin ciągłej pracy i aż 1000 godzin w trybie czuwania. Ładowanie umożliwia dołączony przewód USB, a cały proces doładowywania baterii zajmuje ok. cztery godziny.

Najnowsze słuchawki Audio-Technica ATH-DSR7BT pojawią się w sprzedaży na początku kwietnia tego roku. Cena detaliczna tego modelu wyniesie 1699 zł. Flagowy model bezprzewodowy, ATH-DSR9BT, na polskim rynku zadebiutuje pod koniec II kwartału 2017 roku. W przypadku tej konstrukcji cena detaliczna to 2899 zł.Więcej o...
AUDIO-TECHNICA

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer