13 Luty 2018

Acrolink PC-4020 ORAZ PC-4030 ANNIVERSARIO

KABLE

Źródło: NAUTILUS

Dwa najnowsze przewody zasilające japońskiego Acroilinka ze średniej półki cenowej: 7N-PC 4020 i 7N-PC 4030 oznaczono włśnie nazwą Anniversario. Ma ona bezpośredni związek z 30-leciem działalności firmy, która zaczynała pod nazwą Acrotech i z czasem przerodziła się w Acrolink. A dlaczego japoński producent sięgnął po włoskie słowo? Ekipa Acrolinka uważa, że to tam powstały w XVIII wieku podwaliny nowoczesnej muzyki – od klasyki, przez rock i pop, aż do folku z całego świata – i właśnie Włochom zawdzięczamy to, jaka jest dziś.

Jeśli natomiast chodzi o stronę techniczną, Japończycy pozostali przy miedzi Stressfree najwyższej próby 7N, czyli o czystości 99,99999%. Tym razem jednak półprodukt dostarczony przez Acrolinkowi przez Mitsubishi Cable Industries, oznaczony symbolem DUCC (Dia Ultra Crystallized Copper), ma strukturę kraciastej siatki o regularnym kształcie, z kryształami o wielkości kilkudziesięciokrotnie większej niż w standardowym przypadku. Powstają dzięki zastosowaniu szeregu procesów technologicznych, między innymi ciągnienia z pręta o większej grubości, a następnie wyżarzania, czy naświetlania rentgenowskiego. Dzięki temu udało się zredukować „grubości” styku pomiędzy pojedynczymi kryształami, a także uzyskać jednolitą kierunkowość, co wpływa bardzo pozytywnie na jakość transmisji sygnału. Przewodniki mają strukturę multistrand, przekrój pojedynczej „nitki” nie zmienił się, natomiast zwiększyła się ich ilość w każdym ze splotów.

Nie mniej istotnym aspektem konstrukcyjnym jest eliminacja drgań własnych materiału. Tutaj Japończycy pozostają przy rozwiązaniach sprawdzonych w „standardowych” wersjach 4020 i 4030 – w bezpośrednich otulinach przewodników wykorzystano żywicę poliolefinową oraz mieszankę proszku wolframowego z amorficznym, na zasadzie struktury szczelnie oplatającej wszystkie trzy żyły przewodzące. Izolacja zewnętrzna to ponownie odporny na odkształcenia mechaniczne oraz promieniowanie UV poliuretan, który dodatkowo eliminuje szkodliwe drgania, oferując inny rozkład charakterystyki materiałowej. Warto wspomnieć, że proces produkcji nowych modeli w przypadku firmy Acrolink polega każdorazowo na dokonaniu wszechstronnych pomiarów, a następnie krytycznych odsłuchach prototypów, które idą do dalszych poprawek, jeśli nie spełniają oczekiwań.

Najnowsze sieciówki Acrolinka z rodziny Anniversario zastępują poprzednie modele. W wersjach 1,5 i 2  m kosztują odpowiednio: 7N-PC 4020 – 1790 i 1990 zł; 7N-PC 4030 – 2490 i 2690 zł. Polskim dystrybutorem marki jest firma Nautilus.Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer