15 Grudzień 2019

AC RECORDS | rok z życia…

1. rocznica wydania pierwszej płyty w klubie płytowym AC RECORDS

Źródło: AC RECORDS

Dokładnie rok i dwa dni temu, 13 grudnia 2018 roku, Adam Czerwiński – muzyk, jazzman, perkusista – wydał pierwszą płytę, która została zaprezentowana w ramach AC Records Vinyl Club. W ciągu roku Adam wydał w swoim wydawnictwie AC RECORDS pięć tytułów – jak na jednoosobową działalność to rzecz po prostu niebywała!

A to wydawnictwo szczególne. Jego wyjątkowość polega na znakomitej muzyce, ale i niespotykanemu w dzisiejszych czasach sposobowi realizacji nagrań. To są wszystko realizacje w pełni analogowe – nagrane na analogowym magnetofonie wielośladowym, zmiksowane na analogowym stole mikserskim i zmasterowane na analogową taśmę-matkę.

Na tym nie koniec – mastery zawożone są osobiście przez Adama do Londynu. Tam, w Abbey Road Studios są masterowwane pod kątem wydania winylowego i nacinany jest lakier do tłoczni – ostatnie tytuły nacina nie kto inny, a Sean Magee („Analog Mastering”), przy pomocy kompresorów Shadow Hills Valve Compression. To człowiek mający na koncie Nagrodę Grammy za remaster katalogu – stereo (remaster cyfrowy) i mono (remaster analogowy) – grupy The Beatles.

Przygotowywane przez Adama płyty są ściśle limitowane, do 500 sztuk – 150 egzemplarzy tłoczonych jest na winylu czerwonym, a pozostałe 350 na winylu czarnym. Od niedawna dostępne są także – uwaga! – kopie taśm „master” na taśmach 1/4”, 38 cm/s. Wszystkie płyty ukazują się pod patronatem „High Fidelity”.

Gratulujemy tego jubileuszu!!!

Tak dobry rok nie uśpił jednak czujności Adama, a nawet ją wyostrzył. Wystarczyło, że w recenzji płyt Piano Sketches i Groovoberek wspomniałem o tym, że utwór Godzinki z tej ostatniej byłby perfekcyjnym utworem do testowania systemów w czasie wystaw audio, gdyby tylko został wydany osobno, Adam zaraz do mnie zadzwonił i rzucił tylko: „Mnie dwa razy powtarzać nie trzeba…”, pożegnał się i rozłączył.

Co miał na myśli dowiedziałem się dwa dni temu. Okazało się, że muzyk już jest „po słowie” z tłocznią, z którą wyda oficjalną płytę na przyszłoroczny Record Store Day! Jako pierwsi dowiadują się państwo o tym, że będzie to 12” maksisingiel 45 rpm. Na jednej stronie znajdą się Godzinki, a na drugiej utwór fortepianowy z płyty Piano Sketches. Rozmawialiśmy chwilę o dodatkowych możliwościach i w planach jest wydanie go na przezroczystym winylu, najlepiej w gramaturze 200 g. Co z tego wyjdzie – czas pokaże.

O płytach AC Records pisaliśmy:

Strona internetowa wydawcy: acrecords.plKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer