2008-09-17

Stelmach
DAC-04: DAC na zewnątrz



Pan Andrzej Stelmach przygotował zewnętrzny przetwornik cyfrowo-analogowy, który bazując na dotychczasowych doświadczeniach (opis poprzedniego DAC-a TUTAJ) przynosi szereg poprawek oraz udogodnień. Wreszcie można też zastosować go do apgrejdowania odtwarzaczy CD i DVD bez konieczności ich przerabiania.

Opis konstrukcji przetwornika c/a audio DAC-04

Przetwornik zbudowany jest z dwóch modułów funkcjonalnych zmontowanych na oddzielnych płytkach drukowanych – odbiornika SPDIF oraz przetwornika c/a wraz z zasilaczem i stopniem analogowym.

Odbiornik:
Odbiornikiem/dekoderem sygnału SPDIF jest układ CS8416.
Przetwornik posiada 3 wejścia wybierane przełącznikiem i wskazywane diodą LED - 2 wejścia dla sygnału SPDIF (RCA i optyczne TOSLINK) oraz wejście USB (gniazdo typu B). Port USB umożliwia odtwarzanie muzyki z komputera - dźwięk odebrany z komputera przez USB kodowany jest na SPDIF i sygnał SPDIF odbierany jest przez CS8416 tak samo jak z pozostałych wejść. Po podłączeniu do komputera instaluje się w nim urządzenie „karta dźwiękowa USB”. Interfejs USB zasilany jest z komputera.
Wszystkie wejścia (USB również) izolowane są galwanicznie od źródła sygnału.
Odebranie poprawnego sygnału SPDIF sygnalizuje niebieska dioda LED.
Układ logiczny w module odbiornika wycisza analogowy sygnał wyjściowy przetwornika w przypadku błędów w odbiorze SPDIF oraz w przypadku odebrania sygnału SPDIF nie zawierającego danych audio.

Wszystkie diody świecące można wyłączyć przełącznikiem po lewej stronie przedniego panelu.

Zasilacz generatora PLL w układzie CS8416 wykonany jest na osobnym stabilizatorze dla zminimalizowania zniekształcenia typu „jitter”.


Przetwornik:
Przetwornik c/a wykorzystuje 2 układy scalone stereofonicznych przetworników CS4398 – jeden stereofoniczny układ CS4398 odtwarza jeden kanał stereo w fazie zgodnej i przeciwnej. Rozdzielenie kanałów i odwrócenie fazy wykonują układy logiczne na sygnale cyfrowym przed przetwornikami CS4398. Dodatkowy układ poprawia kształt sygnałów cyfrowych podawanych do przetworników zmniejszając „jitter”.
Otrzymane na wyjściu CS4398 sygnały „lustrzane” są sumowane (a właściwie odejmowane) we wzmacniaczu różnicowym z układem AD825 – taki system pozwala na uzyskanie parametrów (dynamika, odstęp od szumów, zniekształcenia) dwukrotnie czyli o 3dB większych niż w standardowym układzie kiedy jeden układ scalony przetwornika odtwarza oba kanały stereo. Dzięki temu odtwarzane są sygnały zazwyczaj maskowane przez szumy i zakłócenia. Zasilanie części analogowej prawego i lewego kanału separują filtry RC.
W torze sygnału analogowego nie ma kondensatorów.

Zasilacz:
Napięć dostarcza transformator toroidalny wykonany z ok. czterokrotnym zapasem mocy posiadający osobne uzwojenia do zasilania:
- części cyfrowej układów CS4398 i logiki oraz modułu odbiornika
- części analogowej układów CS4398
- wzmacniaczy operacyjnych.
W prostownikach zasilania układów analogowych zastosowane są szybkie diody prostownicze.
Wartości i typy kondensatorów elektrolitycznych w ostatnim stopniu zasilacza dla części analogowej CS4398 i wzmacniaczy operacyjnych dobrane zostały na podstawie odsłuchów – są to kondensatory firmy Rubycon typ ZL oraz Nippon Chemicals typ LXV..
Masa części analogowej odseparowana jest od masy części cyfrowej w celu ograniczenia przedostawania się zakłóceń z części cyfrowej do analogowej.

Obudowa ma wymiary: 430 x 285 (315 z gniazdami i gałką) x 45 mm.

Źródło: Andrzej Stelmach

© Copyright HIGH Fidelity 2008, Created by B