AKADEMIA HIGH FIDELITY - TEORIA
Diy Audio - co to takiego?


Do It Yourself - czyli po polsku: "Zrób to sam". Zastanawiasz się o czym piszę? Więc mam na myśli samodzielne konstruowanie urządzeń elektroakustycznych, takich jak kolumny, subwoofery, wzmacniacze i inne rzeczy powiązane z akustyką. W Polsce jest to "dziedzina" ciesząca się coraz większym zainteresowaniem, dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Dlaczego "by myself"?

Niektórzy na samą myśl o tym, że mogliby swój ukochany sprzęt grający wykonać samemu po prostu w to nie wierzą. Uważam, że właśnie takie rozwiązania są dla nas najlepsze. Po co wydawać duże sumy pieniędzy na zestawy grające, kiedy tańsze przestają zaspokajać nasze wymagania. Jest na to sposób - zbuduj coś SAM. Coraz częściej ludzie podejmują się takiego zadania wykonując kolumny czy subwoofery do własnych potrzeb. Jest to o tyle dobre, że wszystkie elementy wchodzące w skład naszego sprzętu możemy sobie sami dobrać do własnych wymagań. Każdy z nas ma inny słuch, każdy lubi trochę inne brzmienie i dlatego ciężko jest trawić w sedno naszych oczekiwań kupując gotowe zestawy. Owszem, jeżeli masz dużo pieniędzy, których nie żal Ci na hi-endowe kolumny kosztujące kilkanaście tysięcy złotych to powinieneś sobie "odpuścić" temat DIY, chyba że dla własnego sprawdzenia chcesz coś zbudować. Jednak rzeczywistość jest taka jaka jest i mało jest w Polsce ludzi, którzy mogą sobie pozwolić na kupienie gotowego zestawu za duże kwoty. Podstawą budowania jakiejkolwiek konstrukcji jest chęć oraz cierpliwość, nie liczmy na to, że za pierwszym razem uda nam się zbudować coś, co zagra lepiej niż hi-end sklepowe. Jednak nic nie zastąpi nam tego co samodzielnie "wyskrobiemy" wieczorami w garażu, nic nie zastąpi ogromnej satysfakcji po złożonej i gotowej do działania konstrukcji, kiedy znajomy zapyta Cię "gdzie można takie kupić?" dopiero poczujesz, że Twój zestaw jest inny niż wszystkie, bo zrobiony twoimi rękoma.

Czy to nie jest zbyt trudne?

No więc tak naprawdę, posiadając odpowiednie narzędzia, takie jak piła, wyrzynarka, wiertarka jesteśmy samowystarczalni. Jednak całkowity laik nie poradzi sobie z ładnym wykończeniem, czy docinaniem desek, nie wspominając o projektowaniu elektroniki. Jeżeli uważasz, że nie dasz rady, zawsze możesz się wesprzeć fachowcami w danej dziedzinie, jednak to już nie będzie stuprocentowe DIY. A może czujesz się na siłach? To bardzo dobrze, może już niedługo zbudujesz coś własnego? Potrzebne jest naprawdę niewiele. Pamiętaj, że w przypadku budowy kolumn najważniejszą rzeczą w naszej konstrukcji są przetworniki. To im poświęćmy najwięcej czasu, nie bójmy się pojechać do sklepu, poradzić się sprzedawcy, bo ten, jeżeli jest kompetentny w dużym stopniu pomoże nam w wyborze. Jeżeli pozwolą nam na to warunki, przygotujemy artykuł o przygotowaniu oraz wykonaniu kolumn czy wzmacniacza.

Podsumujmy

DIY Audio jest czymś nowym w Polsce skierowanym do osób chcących zbudować coś samemu, czerpiąc z tego ogromną satysfakcję i radość. Koszt wykonania konstrukcji jest bardzo zależny od materiałów z jakiej chcemy ową wykonać, więc bardzo szerokie grono osób może sobie pozwolić na DIY. Myślę, że przybliżyliśmy wam trochę o co w tym wszystkim chodzi. Jeżeli taki sposób wykonywania konstrukcji spotka się z Waszym zainteresowaniem zostaną napisane dalsze części artykułów w których będziemy chcieli dokładnie i szczegółowo przybliżyć proces budowy wybranych zestawów.

Życzymy powodzenia
Michał Wroniewicz
Autor prowadzi forum poświęcone tematyce DIY:
www.audiofun.er.pl

© Copyright HIGH Fidelity 2004, Created by SLK Studio