10 Luty 2015

Yamaha EPH

SŁUCHAWKI

Źródło: AUDIO KLAN

Oficjalny polski dystrybutor sprzętu Yamaha rozpoczyna sprzedaż w Polsce swoich nowych słuchawek dokanałowych: EPH-W32, EPH-W22 i EPH-WS01. Dwa pierwsze modele przeznaczone są dla melomanów szukających eleganckich, a jednocześnie funkcjonalnych słuchawek. Sportowy model EPH-WS01 jest propozycją dla aktywnych użytkowników, którzy chcieliby uprzyjemnić intensywne treningi brzmieniem odpowiedniej jakości. Najnowsze konstrukcje douszne wykorzystują 8-mm przetworniki, wyposażone są w moduły łączności bezprzewodowej Bluetooth oraz mają, wedle zapowiedzi dystrybutora, przekonywać nabywców „wygodą użytkowania oraz wysoką jakością wykonania”.

Yamaha EPH-W32 i Yamaha EPH-W22 to dynamiczne słuchawki zamknięte, w których projektanci połączyli atrakcyjne, eleganckie wzornictwo z „wysokiej jakości brzmieniem”. W wykończonych połyskującym tworzywem obudowach inżynierowie umieścili nowo opracowane przetworniki z 8-mm membranami współpracującymi z mocnymi, neodymowymi magnesami. Model EPH-W32 dodatkowo wyposażony jest w kanał dostrajania dźwięku, który służy do kontrolowania skoków w zakresie wysokotonowym.

Zgodnie z założeniami konstruktorów przetworniki i kanały dźwiękowe w obu modelach znajdują się na jednej osi, dzięki czemu sygnał muzyczny kierowany jest z głośnika wprost do bębenka usznego. Zarówno słuchawki EPH-W32, jak i EPH-W22, zapewniają, wedle zapewnień producenta, „bogactwo zakresu nisko-średniotonowego oraz przejrzystość sopranów”.  Pierwszy z modeli nowych słuchawek dousznych ma także „uwydatniać niską średnicę i wyróżnia się szeroką stereofonią”. Ponadto w modelu EPH-W32 inżynierowie Yamahy zastosowali materiały o różnej twardości – w przedniej części obudowy tworzywo ABS, w tylnej sekcji poliwęglanowy ABS. To połączenie pozwoliło wyeliminować niepożądane drgania obudowy, co jeszcze bardziej zwiększa czystość dźwięku.

Yamaha EPH-W32 i Yamaha EPH-W22 są konstrukcjami wyposażonymi w moduł Bluetooth, który pozwala bezprzewodowo odtwarzać muzykę ze smartfonów lub telefonów kompatybilnych z tą technologią. Najwyższą możliwą jakość dźwięku gwarantuje kodek aptX. Moduł Bluetooth udostępnia również opcje sterowania odtwarzaniem muzyki, a dzięki funkcji „multi-pairing” umożliwia zarejestrowanie do ośmiu urządzeń zewnętrznych. Użytkownik może korzystać z równoległego wielopunktowego połączenia z dwoma urządzeniami, co ułatwia współpracę z różnymi podłączonymi źródłami dźwięku, w domu i poza nim.Wygodę użytkowania obu modeli zwiększają ząbkowane wkładki douszne, które umożliwiają doskonałe dopasowanie słuchawek do uszu i jednocześnie zapewniają wysoką jakość dźwięku. Wkładki wykonane są z dwóch rodzajów materiałów silikonowych – twardego i miękkiego. Z pierwszego zbudowany jest kanał, którym przepływa dźwięk. Specjalne ząbkowanie sprawia, że ten element łączy elastyczność i wytrzymałość, dzięki czemu zachowuje swój kształt nawet po umieszczeniu słuchawek w kanale dousznym. Z kolei miękki silikon posłużył do wykonania kołnierza, który bezpośrednio styka się z uszami. Ten materiał gwarantuje perfekcyjne dopasowanie i, co ważne, chroni także przed „wypływaniem” dźwięku, co mogłoby prowadzić do pogorszenia jakości brzmienia.

Słuchawki Yamaha EPH-W32 i Yamaha EPH-W22 wykorzystują także specjalny system obustronnego podparcia ucha. System umożliwia poprowadzenie przewodu ponad uchem i owinięcie go wokół małżowiny, co zwiększa pewność mocowania, lub też zastosowanie tradycyjnego rozwiązania, w którym przewód opada swobodnie ze słuchawek. Ponadto projektanci wzbogacili model EPH-W32 o prążkowaną osłonę przewodu. Karbowany materiał minimalizuje tarcie, redukując tym samym ryzyko powstawania szumu tarcia, a dodatkowo ogranicza możliwość splątania się kabla.

Odmienny charakter, w porównaniu z modelami EPH-W32 i EPH-W22, mają słuchawki Yamaha EPH-WS01. To konstrukcja, której projektanci nadali sportowy styl, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności takiej samej jak w przypadku EPH-W22. Wyróżnikiem sportowych słuchawek są wkładki douszne, które pomagają utrzymać słuchawki na miejscu nawet podczas biegu lub w trakcie intensywnego treningu. W przypadku sportowego modelu projektanci zrezygnowali z ząbkowanych wkładek dousznych i dostroili słuchawki tak, aby czysty i przejrzysty dźwięk pozwalał zachowywać kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Pewność mocowania modelu EPH-WS01 zwiększa specjalny klips, za pomocą którego przewód słuchawek można przymocować  do górnej części małżowiny usznej. Dodatkowo słuchawki pokryte są specjalną warstwą, do której nie przywiera płyn. Dzięki temu pot i woda nie przedostają się do wnętrza, co nie tylko zwiększa komfort użytkowania modelu Yamaha EPH-WS01, lecz także chroni słuchawki przed zniszczeniem. Ponadto w przypadku sportowej konstrukcji uwagę przykuwają żywe kolory, które dopasowane są do sportowego stylu – wyraziste barwy idealnie dopasowują się wizualnie do sportowych ubrań.

Najnowsze słuchawki douszne są już w sprzedaży. Model Yamaha EPH-W32 dostępny jest w kolorach czarnym, złotym i niebieskim, a poglądowa cena detaliczna słuchawek wynosi 449 zł. Nabywcy modelu EPH-W22 mają do wyboru także jeden z trzech kolorów: biały, czarny oraz różowy. Niezależnie od wersji kolorystycznej słuchawki kosztują 349 zł. Sportowe EPH-WS01 dostępne są w kolorze niebieskim lub beżowym. Ten model został wyceniony na 399 zł.Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer