10 Sierpień 2016

Wilson Audio YVETTE

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: AUDIOFAST

Amerykańska firma Wilson Audio, znana z produkcji high-endowych kolumn głośnikowych, zaprezentowała kolejną (już piątą) zaprojektowaną od podstaw na przestrzeni ostatnich pięciu lat konstrukcję: Yvette.

Nowa Yvette stanowi – jak podaje firma Audiofast, polski dystrybutor wyrobów marki Wilson Audio – „kontynuację bogatej tradycji Wilsona”. Jednocześnie ma wywodzić swoją kluczową technologię bezpośrednio z olbrzymiego zasobu doświadczeń badawczo-rozwojowych, które powstały na przestrzeni ostatnich lat, „będących prawdopodobnie najbardziej płodnym i innowacyjnym okresem w dziejach firmy”. Ostatnie produkty Wilsona – w postaci kolumn Sasha Series 2, Alexii, czy Alexxa – miały wpływ na projekt Yvette; w niektórych przypadkach zastosowano nawet takie same komponenty. Podobnie jak model Alexx, Yvette była projektowana równolegle z najnowszym produktem Dave’a Wilsona, oznaczonym symbolem WAMM.

Tak, jak wszystkie ostatnie konstrukcje Wilsona, Yvette ucieleśnia dokonania najnowocześniejszej technologii produkcji kompozytów z wykorzystaniem wibrometrii laserowej. Oprócz zastosowania najwyższej jakości materiałów kompozytowych, na architekturę kolumny miały wpływ dwa główne założenia: wyrównanie domeny czasowej przetworników oraz zachowanie ekstremalnie niskiego poziomu rezonansów i wibracji.

Obudowa została wykonana zasadniczo z opracowanych przez Wilsona dwóch kompozytów: kompozytu trzeciej generacji, oznaczonego symbolem „X: (dobrze wytłumionego i inercyjnego materiału) oraz kompozytu „S”, który został opracowany pod kątem jak najlepszej prezentacji średniego zakresu pasma.

Obudowa głośnika średniotonowego, wykonana z kompozytu „S”, została odchylona do tyłu w celu wyrównania domeny czasowej w stosunku do dwóch pozostałych przetworników . Inżynierowie Wilsona opracowali także nowy system wentylacji obudowy modułu średniotonowego, wzorując się na rozwiązaniach zastosowanych w projektach modeli Alexandria XLF, Alexx, Alexia i Sasha Series 2.

Obudowę głośnika wysokotonowego wykonano z kompozytu „X” i tak samo, jak w przypadku obudowy modułu średniotonowego, została ona pochylona pod odpowiednim kątem w celu wyrównania domeny czasowej oraz prawidłowej dyspersji dźwięku. Obudowa modułu niskotonowego, również wykonana z „X”, została w optymalny sposób umieszczona w płaszczyźnie pionowej przetworników. Podobnie jak w przypadku modeli Sabrina, Alexx, czy czekającego na swoją premierę WAMM, obudowa modułu niskotonowego w Yvette została nachylona nieco w kierunku modułu średniotonowego, co poprawia równomierność dyspersji dźwięku w wyższym zakresie niskich tonów i optymalizuje wyrównanie domeny czasowej pomiędzy głośnikiem nisko- i średniotonowym.  Boczne ściany najniższej części obudowy, tuż poniżej modułu niskotonowego, pozostają prostopadłe do podłoża. Dzięki temu przekrój podstawy Yvette zajmuje nieco mniejszą powierzchnię, niż podstawa modelu Sophia.

Wewnętrzne ożebrowanie usztywniające zostało zaprojektowane w znacznie bardziej ambitny i dokładny sposób, niż w jakimkolwiek wcześniejszym modelu jednobryłowym producenta – jest to kolejny efekt wykorzystania technologii wibrometrii laserowej. Przeanalizowano nawet tak drobne szczegóły, jak konstrukcja maskownicy modułu wysokotonowego, której kształt pozwala na redukcję akustycznych interakcji z resztą systemu.

Charakterystyczne dla Wilsona rozwiązanie w postaci rezystorów regulacyjnych, umieszczono w wyizolowanej komorze z tyłu obudowy, do której można uzyskać łatwy dostęp poprzez zdjęcie osłony zabezpieczającej. Zestaw rezystorów w Yvette stanowi udoskonaloną technologicznie wersję zestawu montowanego w modelu Sophia 3.

Estetyka i wygląd zewnętrzny modelu Yvette może przywodzić na myśl zarówno rozwiązania zastosowane w Sasha Series 2, jak i niektóre elementy charakterystyczne dla  modelu Sabrina. Bryła Yvette pozostaje nieskomplikowana i wyważona, a linie jej konturów przypominają o idei, której firma Wilson Audio pozostaje zawsze wierna: „Forma konstrukcji podążą za jej funkcją”.

Równolegle z będącym w realizacji projektem WAMM, amerykański producent niedawno ukończył kolejny etap badań dotyczących technologii przetworników wysokotonowych i materiałów wykorzystywanych w ich konstrukcji. Przetworniki z kopułkami wykonanymi z berylu i diamentu – stanowiące bardzo częsty wybór wśród konstruktorów – zostały ponownie przetestowane i w rygorystyczny sposób porównane z najnowszą wersją wysokotonowego „Convergent Synergy Tweeter” Wilsona. Zdaniem firmy Audiofast „żadnej z nich nie udało się dorównać muzykalności, naturalnej reprodukcji i spójności brzmienia przetwornika wysokotonowego Wilsona”.

W projekcie Yvette zastosowano trzecią generację przetwornika „Convergent Synergy Tweeter”, która wcześniej została wykorzystana w głośnikach Sasha Series 2 oraz Alexx. Ggeneracja ta korzysta z najnowszych doświadczeń Wilson Audio związanych ze zjawiskiem dyfrakcji tylnej fali, a także z rozwiązań projektowych tylnej części komory przetwornika wysokotonowego, które zapewniają niezwykle niski poziom rezonansów. Tweeter w płynny sposób integruje się z opracowanym przez Wilsona przetwornikiem średniotonowym, który w tej samej formie został wykorzystany w modelu Aleksandria XLF.

10-calowy przetwornik niskotonowy, który zdecydowano się wykorzystać w konstrukcji Yvette, jest jednym  z dwóch przetworników opracowanych pierwotnie z myślą o Alexii i stanowi pochodną przetwornika wykorzystanego w projekcie Alexx, jak również w czekającym na swoją premierę modelu WAMM. Najnowsza seria przetworników niskotonowych Wilsona pozwala na unikatowe połączenie dynamicznego kontrastu, siły natarcia, szybkości i muzykalności niskich tonów.

Specyfikacja techniczna:

Przetwornik niskotonowy: 25,4 cm
Przetwornik średniotonowy: 17,8 cm
Przetwornik wysokotonowy: 2,54 cm
Skuteczność: 86 dB @ 1 W, 1 m, 1 kHz
Impedancja (nominalna/minimalna): 4/2,94 oma @ 90 Hz
Minimalna zalecana moc wzmacniacza: 50 W/kanał
Pasmo przenoszenia: 20– 25 000 Hz +/- 3 dB  RAR
Wymiary (W x S x G): 104,14 x 33,66 x 50,92 cm
Waga: 79,38 kgWięcej o...
WILSON AUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer