17 Październik 2017

Wilson Audio ALEXIA SERIES 2

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: AUDIOFAST

 

Firma Wilson Audio – zachęcona sukcesem modelu Alexia – wprowadziła do sprzedaży drugą wersję tych podłogówek. Alexia Series 2 – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii – ma udoskonalić brzmienie swojej poprzedniczki, nie zmieniając jednak cech charakterystycznych jej brzmienia.

Obudowa kolumn Alexia Series 2 w pełni korzysta więc z najnowszego osiągnięcia Wilson Audio w zakresie technologii kompozytów: materiału W (nazwanego tak przez jego związek z rozwojem kolumn WAMM). Zastosowanie materiału W pod kolcami wspierającymi moduły znacząco zmniejsza poziom niepożądanej energii przenoszonej przez te połączenia. Materiał X – charakteryzujący się wyjątkową sztywnością, a jednocześnie elastycznością – jest strategicznie rozmieszczony w module obudowy głośnika basowego i wysokotonowego. Razem z materiałem W odpowiada za zwalczanie rezonansów w zakresie niskich częstotliwości.

W przedniej ściance obudowy głośnika średniotonowego zastosowano natomiast materiał S. Materiał ten, posiadający właściwości tłumiące, został zoptymalizowany pod kątem wymagań średniotonowego zakresu pasma i to właśnie dzięki niemu kolumny Alexia Series 2 mają się wyróżniać (jak podaje Audiofast, polski dystrybutor marki) „niezrównaną naturalnością odwzorowania głosów ludzkich i instrumentów strunowych”. Dzięki zredukowaniu liczby koniecznych połączeń elementów składowych obudowy modułów, bez zmiany rozmiarów zewnętrznych zwiększono objętość wnętrza modułów – średniotonowego o 26,4%, a niskotonowego o 10,8%.

Wewnętrzne powierzchnie ścian modułu średniotonowego pokryto skomplikowanymi geometrycznymi wyżłobieniami poprawiającymi rozpraszanie fal akustycznych i znacząco zmniejszającymi poziom niepożądanej energii kumulowanej przez obudowę. Z kolei większa objętość modułu pozwoliła na opracowanie nowego układu wzmocnień. W efekcie można było zastosować jeden otwór wentylacyjny na tylnej ściance modułu zastępujący dwa mniejsze otwory stosowane w kolumnach serii pierwszej. Podobnie nowy rozkład wnętrza modułu niskotonowego (w tym całkowicie nowe wzmocnienia krzyżowe) redukuje rezonanse powstające wewnątrz modułu i pozwala na umieszczenie tylnego portu w centralnej części obudowy. Kolumny Alexia korzystają ze sposobu mocowania zwrotnicy niskotonowej opracowanego na potrzeby modelu Alexx, który pozwala wyeliminować potrzebę stosowania osobnej płyty na spodzie obudowy. Zwiększa to stabilność obudowy modułu niskotonowego.

W kolumnach Alexia Series 2 zastosowano głośnik wysokotonowy Convergent Synergy piątej generacji opracowany dla kolumn WAMM Master Chronosonic. Z modelu WAMM pochodzi też nowy system kolców. Postarano się także o podniesienie nominalnej impedancji, dzięki czemu kolumny powinny być teraz bardziej przyjazne dla wzmacniaczy. Warto również zwrócić uwagę na nowy panel, który ma ułatwiać szybszy i wygodniejszy dostęp do rezystorów ochronnych i tuningujących brzmienie; panel ten zawiera również element szklany, co przypomina o dziedzictwie kolumn Alexandria XLF i Alexx.

O możliwościach dźwiękowych modelu Alexia Series 2 Audiofast wypowiada się następująco: „Daryl Wilson i zespół jego inżynierów dążył do zachowania wszystkich zalet brzmienia, które pozwoliły kolumnom Alexia pierwszej generacji osiągnąć swój status wśród audiofilów na całym świecie. Nowe kolumny dzielą z poprzednikiem niewielkie rozmiary i piękny kształt, lecz charakteryzują się większą muzykalnością, możliwością dokładniejszego odtwarzania barwy instrumentów oraz większą integralnością transjentów w całym paśmie akustycznym. Kolumny Alexia Series 2 zbliżają odtwarzanie muzyki do udziału w prawdziwym koncercie. W swojej klasie nie mają konkurencji”.

Specyfikacja techniczna:

Czułość: 89 dB przy 1 W, 1 m, 1 kHz
Impedancja nominalna: 4 omy/minimum 2,54 oma przy 85 Hz
Minimalna moc wzmacniacza: 20 W na kanał
Pasmo przenoszenia: 19 Hz – 32 kHz +/- 3 dB
Wymiary (W x S x G): 134,68 x 38,74 x 58 cm
Waga: 117,93 kgWięcej o...
WILSON AUDIO

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer