17 Maj 2016

Warner Classics – nowości wydawnicze (maj 2016)

MUZYKA

Źródło: WARNER MUSIC POLAND

Wytwórnia Warner Classics poinformowała o poszerzeniu swojego katalogu nagrań o pytę Krzysztofa Pendereckiego z nowej serii „Penderecki Conducts Penderecki”. Krążek trafi do sprzedaży 3 czerwca tego roku.

W tym albumie wiele spraw dzieje się po raz pierwszy. Pierwszy raz w historii Krzystof Penderecki dyryguje podczas nagrań Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej. Prezentowane tu dzieło „Dies Illa” to światowa premiera fonograficzna. „Psalmy Dawida”, także zawarte w repertuarze płyty, wyznaczyły początek międzynarodowej kariery Pendereckiego. Album zaś rozpoczyna niezwykłą, wyczekiwaną serię – „Penderecki Conducts Penderecki”/”Warsaw Philharmonic”.

Na dźwięk imienia Krzysztofa Pendereckiego część publiczności drży z ciekawości, a część ze strachu – jego nazwisko nieodłącznie kojarzone jest bowiem z muzyką awangardową. Jednak choć kompozytor wytyczał w historii swej twórczości wiele nowych szlaków w muzyce poważnej, to jednak najważniejsze pozostały przekaz i emocje silnie obecne w jego muzyce sakralnej, wokalno-instrumentalnej. Niniejszy album prezentuje bardzo interesujący wybór dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Od wyczekiwanej premiery fonograficznej „Dies Illa” poprzez „Hymny..” do św. Daniiła i św. Wojciecha, aż po słynne „Psalmy Dawida”. Kompozytor wciela się ponadto w rolę dyrygenta, dając niesłychany wgląd we własny zamysł interpretacji swych kompozycji.

„Nie sposób zapomnieć o duchowych korzeniach sztuki muzycznej Pendereckiego – najtrwalszym fundamencie wszelkich jego artystycznych działań” – Iwona Lindstedt.Więcej o...
WARNER MUSIC POLAND

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer