11 Styczeń 2017

Trenner & Friedl SUN

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: MOJE AUDIO

W styczniu 2017 na polskim rynku pojawią się najmniejsze kolumny głośnikowe marki Trenner & Friedl, monitory Sun.

Sun to konstrukcja dwudrożna wyposażona w koncentryczny zespół głośnikowy. Według opisu producenta wykorzystano przy projekcie zasadę złotej proporcji, podobnie jak w większym modelu Ra. W zakresie wysokich tonów pracuje 1-calowa kopułka jedwabna. Z kolei niskie i średnie częstotliwości odtwarza sekcja z aluminiową, anodyzowaną na czarno membraną o rozmiarze 12 cm; głośnik jest produkowany przez firmę Seas. Filtry zwrotnicy dają akustyczne zbocza czwartego rzędu Linkwitza-Riley’a. Sama zwrotnica jest produkowane przez firmę Mundorf, z wykorzystaniem wysokiej jakości podzespołów. Na pokładzie modelu Sun znaleźć można także okablowanie wewnętrzne i terminale marki Cardas.

Producent zastosował obudowę wentylowaną, z czterema niedużymi portami na tylnej ściance. Skrzynka jest wykonana z brzozy (sklejka z warstw o różnej gęstości). Standardowo dostępne są trzy rodzaje wykończenia, bazujące na okleinie z orzecha (nature, amaranth, mocca). Inne warianty są dostępne w wypadku indywidualnych zamówień. W wypadku wszystkich wersji wykorzystywane jest siedmiowarstwowe lakierowanie.

Jak deklarują Austriacy, „dzięki wykorzystaniu głośnika koncentrycznego Sun bardzo dobrze odtwarza zjawiska przestrzenne”. Duża ma być również „swoboda w ustawieniu zestawów, można je umieścić blisko tylnej ściany czy nawet na półce”.

Monitory Sun zostały wycenione na kwotę 10 990 zł za parę. Polskim dystrybutorem marki Trenner & Friedl jest firma Moje Audio.

Specyfikacja techniczna:

Pasmo przenoszenia: 55 – 25 000 Hz (0, -3 dB)
Efektywność: 82 dB (2,83 V/1 m)
Impedancja nominalna: 4 omy
Wymiary (W x S x G): 210 x 160 x 140 mm
Waga: 3,2 kgKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer