30 Lipiec 2020

Thorens TD 124 DD | gramofon

Powrót legendy

Źródło: Audio Klan

Można było się tego spodziewać – po reaktywowaniu przez firmę SME produkcji klasycznego gramofonu Garrard 310, wcześniej czy później musiał przyjść na jego największego rywala, firmę Thorens. Firma oferuje gramofon TD 124 DD.

ThorensTD124DDFront__________________

Jak poinformował polski dystrybutor tej marki, Audio Klan, „oryginalna koncepcja TD 124 została znacząco udoskonalona przy użyciu nowoczesnych rozwiązań i teraz oferuje niezrównaną jakość dźwięku”.

Oryginalny gramofon TD 124 został zaprezentowany w 1957 roku i przez wiele dekad wykorzystywany był w wielu studiach radiowych na całym świecie. Ambitni miłośnicy muzyki również szybko odkryli dla siebie ten niezwykle precyzyjny gramofon, a wielu fanów TD 124 pozostaje wiernych temu modelowi aż do dzisiaj.

Opierając się na tradycji Thorens opracował teraz całkowicie nowy gramofon TD 124 DD. Purystyczne wzornictwo i podstawowa konstrukcja opierają się na oryginale, ale aluminiowa podstawa z regulacją wysokości teraz spoczywa na gumowych elementach tłumiących wibracje. W miejsce oryginalnego napędu z kołem ciernym i paskiem (idler-drive), nowy TD 124 DD wykorzystuje napęd Direct Drive.

Rozwiązanie to gwarantuje duży moment obrotowy, umożliwia precyzyjną kontrolę prędkości i chroni przed przenoszeniem niepożądanych wibracji z układu napędowego na talerz, ale – dodajmy – jest odejściem od oryginalnego pomysłu, za który oryginalny TD 124 jest tak ceniony w kręgach vintage audio. To dlatego wciąż są firmy, które przebudowują klasyczne modele Thorensa, jak firma Artisan Fidelity. Jest w jej ofercie model Thorens TD 124 Statement. Więcej TUTAJ.

Nowe jest również ramię TP 124. Można je precyzyjnie wyregulować, aby dopasować do wybranej wkładki i wyposażone jest w innowacyjny układ anty-skatingu z rubinowym łożyskiem. Elementem wyróżniającym ramię jest opatentowany elektryczny układ podnoszenia ramienia, który ułatwia delikatne opuszczanie i podnoszenie igły.

Oprócz szerokich możliwości regulacji, dołączona główka zapewnia znakomitą elastyczność w doborze wkładki. TD 124 DD dostarczany jest z dodatkową, nieznacznie cięższą przeciwwagą dopasowaną do sprzedawanej osobno wkładki Thorens SPU TD 124. To udoskonalona wersja kolejnej legendarnej konstrukcji, słynnego modelu Ortofon SPU. Thorens opracował SPU 124 wspólnie z firmą Ortofon.

Nadnapięcie dostarczane jest przez zewnętrzny zasilacz. Ponadto urządzenie wyposażone jest w złącza niezbalansowane i zbalansowane XLR.

Gramofon Thorens TD 124 DD będzie dostępny w sprzedaży od września 2020 roku, a jego cena wyniesie 38 999 zł. W ofercie pojawią się dwie wersje kolorystyczne: czarny z wykończeniem fortepianowym i orzech z wykończeniem fortepianowym. Także we wrześniu dostępna będzie wkładka Thorens SPU TD 124, której cena 9999 zł.

www.thorens.com

Tekst: mat. prasowe

Foto: mat. prasoweKrakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer