01 Kwiecień 2015

TEAC REFERENCE 101

ZESTAW STEREOFONICZNY

Źródło: AUDIO KLAN

TEAC coraz intensywniej rozwija ideę dostarczania zaawansowanych technologii i wysokiej jakości dźwięku w niewielkich konstrukcjach. Najpierw zaimponował audiofilom wprowadzając kompaktowe komponenty hi-fi z serii Reference 501, a następnie potwierdził swoje możliwości konstrukcyjne jeszcze mniejszą serią Reference 301. Teraz TEAC z dumą czyni kolejny krok w dążeniu do zminiaturyzowania hi-fi i prezentuje serię Reference 101.

Pierwsza konstrukcja z serii Reference 101, wzmacniacz zintegrowany z przetwornikiem C/A USB, urzeczywistniać ma wszystkie cechy, którymi szczyci się TEAC – wspaniały dźwięk, zaawansowaną technologię, łatwą obsługę – i skrywa je w precyzyjnie zaprojektowanej aluminiowej obudowie wielkości standardowej książki. Wzmacniacz AI-101DA został stworzony do maksymalnie wydajnej współpracy z opracowanymi specjalnie dla tego modelu kolumnami głośnikowymi LS-101.

Głównym celem AI-101DA jest udostępnienie użytkownikowi możliwości strumieniowania muzyki wysokiej rozdzielczości – za pomocą bezpośredniego połączenia, włączając pliki audio w studyjnej jakości 24 bity/192 kHz, a także za pośrednictwem łączności bezprzewodowej Bluetooth aptX. Jednak mimo że TEAC przeznaczył wzmacniacz/przetwornik C/A AI-101DA dla bardzo konkretnych odbiorców – wykorzystujących do odtwarzania muzyki głównie komputer i/lub smartfon – jego wrodzona wszechstronność oznacza, że urządzenie może być także partnerem dla odtwarzaczy CD oraz nowoczesnych telewizorów.

Sercem urządzenia jest przetwornik C/A Burr Brown PCM 1796, który nie tylko pozwala odtwarzać pliki audio w rozdzielczości do 24 bity/192 kHz, lecz także dzięki swojemu wyspecjalizowanemu układowi konwertuje w górę sygnały audio o niższej gęstości (takie jak CD) do formatu wysokiej rozdzielczości. Dzięki czterem wejściom audio (2 x optyczne, 1 x USB, 1 x liniowe audio), model AI-101DA może obsługiwać szeroką paletę źródeł dźwięku. Na szczególną uwagę zasługuje asynchroniczny port USB, za pomocą którego można strumieniować pliki wysokiej rozdzielczości. W przypadku podłączenia AI-101DA do telewizora lub dekodera telewizji kablowej/satelitarnej użytkownik powinien docenić funkcję automatycznego oszczędzania energii. To rozwiązanie inteligentnie wybudza wzmacniacz z trybu czuwania wtedy, gdy wykryje dopływający sygnał cyfrowy i automatycznie przełączy urządzenie do pierwotnego trybu po trzech minutach bezczynności. Listę atutów AI-101DA rozszerza możliwość pracy w pozycji poziomej i pionowej.

Za dostarczanie sygnału audio do kolumn głośnikowych odpowiada końcówka mocy pracująca w klasie D (nie emituje ciepła, więc nie ma potrzeby stosowania wentylatora), która generuje moc 26 W na kanał. Aby wzmocnić sekcję basu wzmacniacz został wzbogacony o regulowany, aktywny układ HR (High Resolution) Loudness, oparty na DSP i działający również w odniesieniu do sygnałów analogowych. Dla użytkowników chcących uzyskać ponadprzeciętną ilość basu projektanci przygotowali wyjście dla subwoofera. AI-101DA pozwala także cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem bez ryzyka zakłócania spokoju innym domownikom. Urządzenie wyposażone jest we wzmacniacz słuchawkowy o mocy 2 x 100 mW, do którego można podłączyć niemal dowolne słuchawki, także te o bardzo wysokiej impedancji.

TEAC AI-101DA może współpracować z dowolnymi głośnikami, ale idealny zestaw tworzy z opracowanymi specjalnie dla niego kolumnami głośnikowymi TEAC LS-101. Te dwudrożne konstrukcje w kompaktowych obudowach mieszczą przetwornik średnio-/niskotonowy oraz 20-mm kopułkę wysokotonową. Pierwszy z głośników współpracuje z systemem bass reflex, mniejszy wyposażony jest w charakterystyczny chromowany dyfuzor. LS-101 wykorzystują także wysokiej jakości przewody głośnikowe, dopasowane do zacisków we wzmacniaczu i w kolumnach.

Specyfikacja techniczna:

TEAC AI-101DA

Maksymalna moc wyjściowa: 26 W x 2 (4 omy, 1 kHz, THD 10%, JEITA)
Znamionowa moc wyjściowa: 20 W x 2 (4 omy, 1 kHz, THD 10%, JEITA)
Całkowite zniekształcenia harmoniczne: 0,01% (1 kHz, 8 omów, 1 W)
Stosunek sygnał/szum (wej. liniowe): 95 dB (IHF-A/LPH 20 kHz, wejście 1 kHz 2 V)
Pasmo przenoszenia: 2 Hz-100 kHz (-5 dB)
Bluetooth: wersja 2.0, aptX, SBC, AAC
Cyfrowe wejścia audio: USB typ A x 1, optyczne Toslink x 2
Analogowe wejście audio: liniowe x 1
Wyjście słuchawkowe: stereo mini jack 3,5 mm
Zużcie energii: 28 W (0,5 W w trybie czuwania)
Wymiary (S x W x G): 182 x 53 x 191 mm
Waga: 1,2 kg

TEAC LS-101

Maksymalna moc wejściowa: 35 W
Znamionowa moc wejściowa: 25 W
Impedancja: 4 omy
Czułość: 87 dB/W/m
Częstotliwość zwrotnicy: 12 kHz
Wymiary: 116 x 182 x 175 mm
Waga: 1,7 kg

Seria Reference 101 już jest dostępna w sprzedaży. Poglądowa cena detaliczna modelu AI-101DA wynosi 1399 zł, kolumny głośnikowe LS-101 zostały wycenione na 549 zł (para).Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer