24 Maj 2017

Spendor D9

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: NAUTILUS

Seria D firmy Spendor została poszerzona o zupełnie nowy model wolnostojący – D. Dołączył on do małych kolumn podstawkowych D1 oraz 2,5-drożnych D7.

Największe kolumny z rodziny D – D9 – są rozwinięciem modelu D7, tym razem w konfiguracji trójdrożnej z czterema głośnikami. Pierwszy rzut okaz na głośniki może zmylić: D9 nie dysponują bowiem układem symetrycznym, tylko pojedynczym głośnikiem nisko-średniotonowym, umieszczonym ponad tweeterem. Bezpośrednio pod tym drugim znajdują się dwa osobne niskotonowce. Konfiguracja taka ma zapewnić, zdaniem producenta,  maksymalną swobodę i naturalność środka pasma, dodając jednocześnie więcej definicji i ciężaru w zakresie basowym.

Głośniki zastosowane w D9 to jednostki znane z mniejszych „siódemek”. Driver wysokotonowy LPZ to bardzo nietypowa konstrukcja, charakteryzująca się panelem frontowym zintegrowanym z komorą zapewniającą równomierne ciśnienie akustyczne dla bardzo lekkiej (ważącej 22 mm) membrany z folii poliamidowej. Pracujący w szerokim paśmie polimerowy mid-woofer EP77 jest umieszczony w niezależnej obudowie oddzielonej od reszty obudowy, co eliminuje zniekształcenia intermodulacyjne pomiędzy nim a głośnikami basowymi. Te ostatnie to 18 cm przetworniki wykonane z podwójnej warstwy lekkiego i sztywnego kevlaru. Mają one bardzo niską dobroć elektromechaniczną Q oraz małe przesunięcia fazowe, pracują w dużej objętości obudowy (koncepcja podobna jak w modelu A9) i są dostrojone za pomocą – zastosowanego wcześniej w modelu D7 – linearnego portu bass-reflex piątej generacji, z podwójną zwężką Venturiego.

Co więcej, w środkowej części znajduje się odpowiednio ukształtowana przegroda, która działa podobnie do skrzydła samolotu, łagodnie spowalniając powietrze przy ekstremalnych warunkach pracy. Dalsze wytracenie następuje w zwężającym się obszarze cokołu obudowy. Rezultatem jest wyrównanie ciśnienia, zapewniające równomierny przepływ powietrza na całej długości portu. Układ ten działa więc jak kurtyna powietrzna, eliminująca przydźwięki przepływu oraz pasożytnicze promieniowanie w zakresie środka pasma. Wewnątrz całej skrzynki zastosowano asymetryczne wzmocnienia i obręcze. Ze swoją efektywnością 90 dB i 8-omową impedancją, model D9 nie powinien sprawiać problemów większości wzmacniaczy dostępnych na rynku.

Kolumny Spendor D9w standardowych wykończeniach matowych (czarny jesion, wiśnia, ciemny orzech i jasny dąb) kosztują 34 900 zł za parę; na zamówienie dostępny jest też wysoki połysk: ciemny mahoń Spendor Dark (39 900 zł) i metaliczna szarość (41 900 zł).Więcej o...
SPENDOR

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer