25 Maj 2018

Spendor CLASSIC

KOLUMNY GŁOŚNIKOWE

Źródło: NAUTILUS

Pochodząca z Wielkiej Brytanii firma Spendor zastępuje swoje klasyczne konstrukcje, znane od wielu lat pod nazwą SP, nową serią Classic. Co ciekawe, numeracja pozostaje tak jak dawniej (3/5, 3/1, 2/3, itd.), a prawie wszystkie modele – oprócz jednego – są bardzo podobne do swoich poprzedników.

Takie same pozostały wymiary i proporcje skrzynek, a we wszystkich modelach wysokie tony obsługuje dobrze znany tekstylny tweeter kopułkowo-pierścieniowy o średnicy 22 mm. O jakości zmian stanowić mają przetworniki nisko-średniotonowe i średniotonowe, za którymi poszły nowe zwrotnice i wzmocnienia wewnętrznej struktury skrzynek.

Zamiast półprzeźroczystych, mlecznych membran polimerowych producent proponuje jednolicie czarne, wykonane ze wzmocnionego polimeru EP77, znanego z modeli serii D. Najnowsze wersje tych głośników mają jednak zmodyfikowane układy napędowe oraz kosze wykonane ze stopu magnezowego. Ten sam polimer EP77, uzupełniony wklęsłą nakładką wzmacniającą wykonaną z kompozytu kevlarowego, zastosowano w membranie basowej trójdrożnych Classic 1/2, a w przypadku Classiców 100 nakładka z tegoż kompozytu usztywnia klasyczną bextrenową membranę o średnicy 30 cm i jest wypukła.

Jeśli natomiast chodzi o wspomnianą zmianę, poddano jej model Classic 1/2, w którym zmodyfikowano proporcje obudowy, a do przetwarzania średnich tonów zamiast dużej kopułki tekstylnej wykorzystano obecny również w modelu Classic 3/5 stożek o średnicy 15 cm. Zabiegi te spowodowały, że 1/2 wyglądają jak kompaktowa wersja wielkogabarytowych, trójdrożnych Classiców 100.

Ale to nie koniec – typoszereg uzupełniają od góry wolnostojące Classic 200. Te potężne kolumny z podwójnym głośnikiem basowym na kanał, pracującym w obudowie zamkniętej, to rozbudowane monitory Classic 100, które wypełnią dźwiękiem o odpowiedniej masie jeszcze większe pomieszczenia. Pojawiły się one już wcześniej, jako prototyp ochrzczony mianem SP-200. Można więc założyć, że to właśnie one uruchomiły gruntowny lifting całej serii, a w trakcie całego procesu zostały przemianowane zgodnie z nowym nazewnictwem.

Modele serii Classic występują w dwóch naturalnych fornirach: ciemnym orzechu oraz jaśniejszej wiśni, a Classic 200 można zamówić także w bardziej ekskluzywnym wykończeniu hebanowym.Więcej o...
SPENDOR

Krakowskie Towarzystwo Soniczne to nieformalna grupa melomanów, audiofilów, przyjaciół, spotkająca się po to, aby nauczyć się czegoś nowego o produktach audio, płytach, muzyce itp.

CO W MAGAZYNIE

Czytaj najnowszy numer